RAPORT

Pogarda

Koronawirus. Policja ostrzega przed oszustwami „na szczepionkę”

Oszuści stosują wciąż nowe sposoby, by wyłudzić pieniądze od osób starszych (fot. Shutterstock/Alonafoto)
Oszuści stosują wciąż nowe sposoby, by wyłudzić pieniądze od osób starszych (fot. Shutterstock/Alonafoto)

Najnowsze

Popularne

Policja ostrzega przed oszustwami „na szczepionkę na Covid-19”. 28 tysięcy złotych straciła 75-latka z Krakowa, która odebrała telefon od rzekomej „wnuczki” i uwierzyła oszustom, że jej krewna zakażona koronawirusem w stanie krytycznym przebywa w szpitalu.

Pracownica kantoru wkładała do sejfu papier zamiast waluty. Uzbierała 100 tys. zł

Pracownica jednego z sieradzkich kantorów przez pół roku okradała swojego chlebodawcę, podbierając pieniądze przechowywane w specjalnie...

zobacz więcej

– Pieniądze, które przekazała seniorka, miały być przeznaczone na ratującą życie szczepionkę – mówi Sebastian Gleń z małopolskiej policji.

– Wnuczka powiedziała, że po pieniądze zgłosi się syn ordynatora z tego szpitala. Faktycznie już po 15 minutach zadzwonił dzwonek do drzwi. Był tam mężczyzna, przedstawił się, że jest ze szpitala, no i odebrał od seniorki 28 tysięcy złotych. Kobieta po telefonach do rodziny zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. Zgłosiła to. Prowadzimy w tej sprawie dochodzenie – dodał.

Policja ostrzega, że oszuści stosują wciąż nowe sposoby, by wyłudzić pieniądze od osób starszych. Nadal jednak wykorzystują też sprawdzone metody.

Jak poinformował Sebastian Gleń, tylko w tym tygodniu krakowscy seniorzy stracili jednego dnia 135 tysięcy złotych w związku z oszustwami „na policjanta”.

Policja apeluje do seniorów i ich bliskich o ostrożność w kontaktach z obcymi, którzy mogą podawać się za „policjanta” lub „wnuczka”. W przypadku próby wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast zadzwonić na policję lub pod numer 112.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej