RAPORT

Pogarda

Białoruska bezpieka oskarżana o skatowanie 31-latka. „Może umrzeć”

Raman Bandarenka walczy o życie (fot. PAP/EPA/STR/Belsat.eu)
Raman Bandarenka walczy o życie (fot. PAP/EPA/STR/Belsat.eu)

Najnowsze

Popularne

31-letni Raman Bandarenka zwrócił uwagę osobom, które odcinały białe i czerwone wstążki tworzące biało-czerwono-biały sztandar na jednym z podwórek w Mińsku. Został za to skatowany przez mężczyzn po cywilnemu i w kominiarkach. Prawdopodobnie napastnikami byli funkcjonariusze organów ścigania – informuje telewizja Biełsat.

Była miss Białorusi i olimpijczyk skazani na areszt za udział w protestach

Miss Białorusi z 2008 roku została skazana przez sąd w Mińsku na 12 dni aresztu. Wolha Chiżynkoua została uznana za winną udziału w niedozwolonej...

zobacz więcej

Jak podała mińska milicja, jej funkcjonariusze przyjechali na miejsce i znaleźli pobitego mężczyznę, wezwali karetkę, która go odwiozła do szpitala.

Według mieszkańców podwórka, sytuacja była inna: mężczyzna został brutalnie zatrzymany, a następnie pobity w samochodzie przez nieznanych mundurowych w cywilu, którzy w końcu zamiast na komisariat zawieźli go do szpitala.

Obecnie Bandarenka znajduje się na oddziale neurochirurgii. Według lekarzy, jego stan jest bardzo ciężki, nie reaguje na otoczenie. W diagnozie napisano o uszkodzeniu mózgu i krwiakach na głowie.

Sytuację skomentowała opozycjonistka Swiatłana Cichanouskaja. – Po tym, co mu zrobiono, Raman może umrzeć. Mamy nadzieję na poprawę. Ale rozumiemy, że ta krew jest na rękach reżimu, który próbuje ratować swoje istnienie kosztem życia Białorusinów – podkreśliła.

Mińska milicja twierdzi, że sprawę bada. „Niektórzy obywatele, aby przekazać osobistą opinię na temat swojej pozycji politycznej otaczającym ich osobom, wywieszają, rysują, naklejają niepaństwowe symbole na elewacjach budynków, miejskich konstrukcjach, prywatnych samochodach itp. Inni, nieobojętni obywatele, próbują przywrócić porządek i zapobiec naruszeniom. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zajmuje się konsekwencjami takich konfliktów, czasami bardzo godnymi ubolewania” – napisano w komunikacie resortu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej