RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fitch o polskiej energetyce: Spółki nie odczuły nagłej presji finansowej

Według Fitcha polskie spółki energetyczne utrzymały odpowiednią płynność w czasie pandemii (fot. Shutterstock/hao jiankang)

Fitch nie spodziewa się istotnych problemów z płynnością w spółkach energetycznych w Polsce w związku ze spowolnieniem gospodarczym – poinformowała agencja w raporcie o polskiej energetyce.

Morska energetyka wiatrowa to nie tylko projekt energetyczny

Morska energetyka wiatrowa będzie wielkim impulsem gospodarczym dla Polski – powiedział wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas. Projekt...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Autorzy raportu wskazali, że dzięki umiarkowanej ekspozycji i ograniczonej wrażliwości operacyjnej sektora na pandemiczny szok popytowy spółki energetyczne nie odczuły nagłej presji finansowej. Spółki utrzymały odpowiednią płynność, pokryły potrzeby inwestycyjne i gotówkowe i zrefinansowały zadłużenie.

W ocenie Fitcha, silne profile kredytowe, odpowiednio rozłożone zapadalności długu, zdywersyfikowane źródła finansowania, dostępne linie kredytowe i dostęp do rynku kapitałowego pozwolą spółkom na finansową elastyczność i bezpieczeństwo, nawet w scenariuszu skrajnych warunków.

„Oczekujemy, że profile płynnościowe pozostaną odpowiednie we wszystkich czterech grupach energetycznych, które Fitch ocenia (PGE, Tauron, Enea i Energa – red.)” – napisano.

źródło:
Zobacz więcej