RAPORT

Pogarda

Frankowicze w natarciu. Banki szykują scenariusze

Banki boją się pozwów frankowiczów (fot. Pixabay)
Banki boją się pozwów frankowiczów (fot. Pixabay)

Najnowsze

Popularne

Narasta fala pozwów frankowych; eksperci przewidują trzy scenariusze, opisujące skutki dla sektora bankowego, PKB i budżetu: zły, gorszy i najgorszy – informuje „Puls Biznesu”.

Rosną przeciętne wynagrodzenia

Przeciętne wynagrodzenie w III kw. 2020 r. wzrosło o 4,8 proc. rdr i wyniosło 5.168,93 zł – podał Główny Urząd Statystyczny. Kwartał do kwartału...

zobacz więcej

Dziennik dotarł do raportu, przygotowanego przez firmę doradczą z „wielkiej czwórki” na zlecenie Raiffeisen Banku International, o skutkach wszczętych przez frankowych kredytobiorców spraw sądowych – dla sektora bankowego, gospodarki i budżetu. Jego autorzy przewidują trzy scenariusze rozwoju sytuacji: optymistyczny, umiarkowany i pesymistyczny.

W scenariuszu optymistycznym wyroki zapadają fifty-fifty na korzyść banków i frankowiczów, liczba pozwów jest niewielka – 30 tys. w latach 2020-24 z pikiem w tym roku (do sądów trafi 10 tys. spraw). Przy takich założeniach eksperci oszacowali wysokość strat dla trzech typów orzeczeń: unieważnienia umowy, konwersji na złote z LIBOR i zwrotu spreadów walutowych. W pierwszym przypadku strata wyniesie 60 proc. wartości portfela, w drugim o połowę mniej, a w trzecim 10 proc.

Wariant umiarkowany zakłada, że klienci wygrywają 75 proc. spraw. Liczba pozwów do 2024 r. wynosi 110 tys., przy czym kumulacja (40 tys.) następuje w przyszłym roku. W górę, do 70 proc. wartości portfela, idą koszty w przypadku unieważnienia umowy. Spadają natomiast do 25 proc. przy zmianie waluty kredytu na złote lub zaledwie 5 proc. w przypadku zasądzenia zwrotu spreadów.

W scenariuszu pesymistycznym 95 proc. spraw kończy się przegraną banków, a sądy są zasypywane pozwami – wpływa ich 280 tys. do 2024 r. Koszty dla sektora? 80 proc. wartości portfela z tytułu unieważnienia umów, 20 proc. przy konwersji kredytów i zero za spready walutowe. Dziennik zwraca uwagę, że na rynku pojawiają się informacje, że obecnie 95 proc. spraw wygrywają frankowicze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej