RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Korupcja w Białymstoku. Zatrzymanie CBA, chodzi o wyłudzenia

Mężczyzna ma już zarzuty (fot. CBA)
Mężczyzna ma już zarzuty (fot. CBA)

Funkcjonariusze CBA zatrzymali mężczyznę, który wyłudził publiczne pieniądze przeznaczone na szkolenia dla seniorów i wolontariuszy. Według śledczych nieprawidłowości dotyczyły projektów o wartości ponad 3,5 miliona złotych.

CBA weszło do spółki Gaz-System. Doszło do szkody w wielkich rozmiarach?

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę w państwowej spółce Gaz-System i zamówienie na rozbudowę węzła Rembelszczyzna pod Warszawą....

zobacz więcej

Zatrzymanie to efekt śledztwa – dotyczącego wyłudzenia funduszy unijnych na fikcyjne szkolenia – prowadzonego przez białostocką delegaturę CBA pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Jak poinformowało nas Biuro, agenci w związku z tą sprawą zatrzymali w Białymstoku osobę, która reprezentowała „kilka podmiotów realizujących szkolenia i kursy dla seniorów oraz wolontariuszy, a także projekty dofinansowywane ze środków publicznych, w tym ze środków Unii Europejskiej”.

Agenci dokonali przeszukań, zabezpieczyli dokumentację i inne dane. „Wszystko wskazuje na to, że zatrzymany przedkładał w instytucjach pośredniczących w dystrybucji środków podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty w postaci m.in. formularzy zgłoszeniowych, list obecności z podrobionymi podpisami osób uczestniczących w takich szkoleniach i innych dokumentów potwierdzających udział w szkoleniu przez osoby, które faktycznie w nim nie uczestniczyły, a także dokumentów potwierdzających odbycie się szkoleń, które faktycznie nie miały miejsca albo były na nich osoby, które nie spełniały wymagań poszczególnych realizowanych projektów” – informuje Biuro.

Według śledczych wszystkie te działania miały na celu w pierwszej kolejności uzyskanie dofinansowania projektów szkoleniowych ze środków publicznych, w tym także ze środków europejskich.

Ustalono, iż nieprawidłowości dotyczyły przynajmniej dwóch projektów szkoleniowych realizowanych w latach 2018-2020 o wartości ponad 3,5 miliona złotych. Zatrzymany został przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, gdzie usłyszał zarzuty dotyczące wyłudzenia środków publicznych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

źródło:
Zobacz więcej