RAPORT

Pogarda

Była miss Białorusi i olimpijczyk skazani na areszt za udział w protestach

Sądy na Białorusi masowo skazują uczestników antyprezydenckich protestów (fot. PAP/EPA/STRINGER, zdjęcie ilustracyjne)
Sądy na Białorusi masowo skazują uczestników antyprezydenckich protestów (fot. PAP/EPA/STRINGER, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Miss Białorusi z 2008 roku została skazana przez sąd w Mińsku na 12 dni aresztu. Wolha Chiżynkoua została uznana za winną udziału w niedozwolonej akcji protestacyjnej. Wicemistrz olimpijski w dziesięcioboju Andrej Krauczanka i naukowiec Aleś Żłutka mają spędzić za kratami dwa dni mniej.

Urzędniczka podrabiała dokumenty i latami okradała sąd

Przez sześć lat kierowniczka sekretariatu Sądu Rejonowego w Działdowie (woj. warmińsko-mazurskie) podkradała pieniądze z depozytów sądowych....

zobacz więcej

Białoruskie służby zatrzymały Wolhę Chiżynkouą 8 listopada podczas protestu białoruskiej opozycji domagającej się odejścia prezydenta Alaksandra Łukaszenki. Świadkiem w sądzie był funkcjonariusz milicyjnego OMON-u.

Sądzeni byli również inni znani Białorusini. Wicemistrz olimpijski w dziesięcioboju Andrej Krauczanka został skazany na 10 dni aresztu, podobnie jak naukowiec Aleś Żłutka. Z kolei znany aktor dziecięcy z białoruskiej „Dobranocki” Alaksandr Żdanowicz trafi do aresztu na 9 dni.

W środę na Białorusi odbyło się ponad sto procesów sądowych uczestników demonstracji, zatrzymanych w ostatnich dniach. Według obrońców praw człowieka w poniedziałek i wtorek zapadło prawie 400 wyroków sądowych. Większość uczestników protestów jest skazywana na kary grzywny lub 15-dniowy areszt.

Tydzień temu grzywnę wysokości 540 rubli białoruskich (815 zł) wymierzył sąd emerytce z Żodzina w centralnej Białorusi m.in. za sfotografowanie się z galaretką w kolorze biało-czerwono-białym, czyli barwach białoruskiej flagi używanej przez środowiska niezależne.

75-letnia Iraida Misko, dr nauk rolniczych, która przez ponad 40 lat nauczała uprawy ziemi i roślin, po prezydenckich wyborach 9 sierpnia zaczęła wychodzić na ulicę z biało-czerwono-białą flagą.

W sądzie zeznawało przeciwko niej kilku milicjantów. Jako dowody przedstawili fotografie i nagranie wideo. Sama Misko oświadczyła w sądzie, że „będzie chodzić z flagą, dopóki będzie trzymać się na nogach”. Na jednym ze zdjęć przedstawionych w charakterze dowodów Misko trzyma w ręku biało-czerwono-białą galaretkę. „Tak, ona w ten sposób wyraża protest. Galaretką” – oświadczył kapitan milicji.

Po rozprawie emerytkę poinformowano, że na milicji znajdują się jeszcze inne protokoły przeciw niej. Po południu funkcjonariusze przyszli do niej do domu, przeprowadzili rewizję i skonfiskowali komputer – napisał portal ex-press.by.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej