RAPORT

Wojna na Ukrainie

Armenia: protesty przeciwko porozumieniu ws. Górskiego Karabachu

W centralnym Erewaniu zebrały się setki demonstrantów (fot. Stanislav Krasilnikov\TASS via Getty Images)
W centralnym Erewaniu zebrały się setki demonstrantów (fot. Stanislav Krasilnikov\TASS via Getty Images)

Armeńska policja aresztowała w Erewaniu lidera opozycji Gagika Carukjaniego i kilku innych, którzy próbowali zorganizować wiec, żądając od premiera Nikola Paszyniana dymisji. Protesty rozpoczęły się po podpisaniu porozumienia o zawieszeniu broni w Górskim Karabachu.

Wojna o Górski Karabach. Mocne stanowisko Waszyngtonu

Stany Zjednoczone potępiają eskalację przemocy w Górskim Karabachu, zamierzają przyglądać się wprowadzaniu w życie podpisanego w poniedziałek...

zobacz więcej

W centralnym Erewaniu zebrały się setki demonstrantów, krzyczących „Nikol zdrajca”.

Wiece są zakazane w obowiązującym stanie wojennym, wprowadzonym z powodu walk w Górskim Karabachu. Manifestacje trwają od nocy z poniedziałku na wtorek. Wtedy to protestujący wdarli się do budynku parlamentu, demonstrowali także pod domem premiera Armenii. Uważają, że umowa z Azerbejdżanem jest zdradą.

W nocy z poniedziałku na wtorek premier Armenii podpisał porozumienie pokojowe z prezydentem Azerbejdżanu w sprawie Górskiego Karabachu. Deklarację parafowała także Rosja. Jak twierdzi premier Armenii Nikol Paszynian, porozumienie kończy wojnę w regionie Górskiego Karabachu.

Koniec wojny w Górskim Karabachu. Premier Armenii: to bolesne porozumienie

Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował w poniedziałek wieczorem o podpisaniu deklaracji o zakończeniu od wtorku działań wojennych w Górskim...

zobacz więcej

Premierzy obu państwa zaangażowanych w konflikt zgodzili się na obecność rosyjskich sił pokojowych w Górskim Karabachu. Rosyjski kontyngent będzie rozmieszczony wzdłuż linii frontu i korytarza, który łączy region Lacin z Armenią. Rosyjscy wojskowi będą stacjonować w stolicy Górskiego Karabachu – Stepanakercie.

Konflikt o Górski Karabach sięga czasów ZSRR. W 1992 roku przerodził się w otwartą wojnę między Azerbejdżanem i Armenią. W tamtym czasie w wyniku walk życie straciło około 30 tysięcy osób. Od 1994 roku trwa rozejm, a na terytorium oficjalnie należącym do Azerbejdżanu zamieszkują Ormianie.

We wrześniu nastąpiła kolejna eskalacja konfliktu. W wyniku starć zginęło półtora tysiąca osób, w tym dziesiątki cywilów. Trzy poprzednie zawieszenia broni w Górskim Karabachu, zawierane w ciągu ostatnich sześciu tygodni, nie były przestrzegane.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej