RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Morawiecki: Pochylmy się nad naszymi dziejami

102. rocznica odzyskania niepodległości (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
102. rocznica odzyskania niepodległości (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

W 1918 roku Polacy pragnęli Polski niepodległej, aby móc zbudować życie lepsze i sprawiedliwsze. Swoim czynem dowiedli, że pomimo trudności, różnic światopoglądowych było to wykonalne – napisał premier Mateusz Morawiecki.

„Trzaskowski się miota i próbuje zablokować. To musi śmieszyć”

Mam nadzieję, że będzie pięknie. To pierwszy raz, kiedy taka inicjatywa jest organizowana w ten sposób. Mam nadzieję, że będzie wiele samochodów...

zobacz więcej

We wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych 11 listopada – w dniu Narodowego Święta Niepodległości – szef rządu przypomniał, że „sto lat temu nasi dziadkowie i pradziadkowie odbudowywali Polskę po ponad stuletnich zaborach”.

„Walka o granice państwa trwała co najmniej trzy lata, przez cztery lata budowano podwaliny ustrojowe, odbudowa gospodarki i dostosowanie jej do nowych realiów trwało przez cały okres międzywojenny. Pomimo różnic światopoglądowych, wszyscy Polacy w jednym byli zgodni, że Polska musi powstać – tu i teraz” – napisał premier.

„W 1918 roku Polacy pragnęli Polski niepodległej, aby móc zbudować życie lepsze i sprawiedliwsze. Swoim czynem dowiedli, że pomimo trudności, różnic światopoglądowych było to wykonalne. Zasłużyli na chwałę, stali się wzorem dla następnych pokoleń, które zdawały egzamin podczas II wojny światowej, a po jej zakończeniu, w walce z systemem komunistycznym” – zaznaczył szef rządu.

Stwierdził, że „jeżeli dzisiaj niektóre środowiska rozpowszechniają zwyczaj tzw. odbrązowywania tego czy innego patrioty, aby wykazać jego małość i marność, przynosi to olbrzymią szkodę dla patriotyzmu, historii, dla Polaków”. „Obiektywne sądy są jak najbardziej potrzebne, ale nie dla obdzierania z zasług by zadowolić garstkę żądnych sensacji” – podkreślił premier.

„Pochylmy się zatem nad naszymi dziejami, bo bez ich znajomości, staniemy się niczym roślina bez korzeni” – napisał Mateusz Morawiecki.

Sto lat temu nasi dziadkowie i pradziadkowie odbudowywali Polskę po ponad stuletnich zaborach. Walka o granice państwa...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Wtorek, 10 listopada 2020

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej