RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Od przyszłego roku będzie można zwiedzić Titanica

Bilet na taką wyprawę kosztować będzie prawie pół miliona złotych (fot. Xavier DESMIER/Gamma-Rapho via Getty Images)
Bilet na taką wyprawę kosztować będzie prawie pół miliona złotych (fot. Xavier DESMIER/Gamma-Rapho via Getty Images)

Od maja 2021 roku turyści będą mogli wybrać się na wycieczkę do najsłynniejszego wraku świata, spoczywającego na dnie Atlantyku Titanica. Bilet na taką wyprawę kosztować będzie 125 tys. dolarów, czyli prawie pół miliona złotych.

Dawna rezydencja Connery'ego na sprzedaż. Kręcono tam jednego z „Bondów”

Położona na Lazurowym Wybrzeżu posiadłość Villa Le Roc Fleuri została wystawiona na sprzedaż. Wyceniono ją na 30 mln euro (ponad 130 mln zł). Co...

zobacz więcej

Wycieczki oferować będzie firma OceanGate Expeditions, która planuje w najbliższych latach organizować ekspedycje badawcze do wraku Titanica. W tych wyprawach udział będą mogli wziąć udział także turyści. W łodzi podwodnej Titan, która zejdzie na głębokość prawie 4 km, znajdzie się miejsce dla sternika, naukowca oraz trzech łowców przygód. Wycieczki z udziałem turystów odbywać się będą od maja do września.

Nowe badania obszaru, w którym znajduje się wrak Titanica, mają służyć stworzeniu szczegółowego trójwymiarowego modelu tego statku, uwiecznieniu go na filmach i zdjęciach w jakości 4K, a także przyjrzeniu się zmianom flory i fauny, które zaszły we wraku na przestrzeni lat.

Ci, którzy będą chcieli wziąć udział w 10-dniowej misji, będą musieli zapłacić 125 tys. dolarów. Te pieniądze zostaną wykorzystane na sfinansowanie dalszych badań wraku Titanica. W 2021 r. zaplanowano sześć wypraw z udziałem turystów. Ekspedycje będą ruszały z kanadyjskiego miasta St. John na Nowej Fundlandii.

Stockton Rush, szef firmy badawczej, w rozmowie z agencją Bloomberg uprzedza potencjalnych wycieczkowiczów, że na Titanicu nie znajdą szczątków pasażerów jego dziewiczego rejsu. – Wszystkie kości zniknęły. Tam na dole nie ma ciał. Leżą buty i ubrania – mówi.

W pierwszy i zarazem ostatni rejs transatlantyk Titanic wyruszył z Southampton 10 kwietnia 1912 r. Zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. po zderzeniu z górą lodową. Zginęło ponad 1,5 tys. osób, uratło się około 700.

Wrak statku odnaleziono 1 września 1985 r. Po raz pierwszy jego wnętrze zbadano w połowie lat 90. Wykorzystano przy tym zdalnie sterowane roboty.

źródło:

Zobacz więcej