RAPORT

Wojna na Ukrainie

1 nowa wiadomość

Narodowe Święto Niepodległości. 102. rocznica – inna niż wszystkie [RELACJA]

Narodowy Dzień Niepodległości, podobnie jak cały 2020 rok, jest inny niż poprzednie. Państwowe uroczystości w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mają ograniczony charakter ze względu na epidemię koronawirusa. Każdy może się jednak włączyć w wirtualne obchody narodowego święta. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu złożył prezydent Andrzej Duda.

W Polsce obowiązuje zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych w większej liczbie niż pięć osób.

Prezydent Andrzej Duda w dniu Narodowego Święto Niepodległości złoży wieńce pod znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami ojców niepodległości: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego oraz pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Następnie Andrzej Duda weźmie udział w uroczystej mszy św. za ojczyznę, która zostanie odprawiona przez metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza w Świątyni Opatrzności Bożej. Odbędzie się też, tak jak rok temu, ceremonia zapalenia Świecy Niepodległości. Wcześniej prezydent złoży wieniec na znajdującym się w świątyni grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Duda złoży też wiązankę przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

W południe prezydent wraz przedstawicielami najwyższych władz państwowych złoży przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu. Na pl. Piłsudskiego zostanie też uroczyście odśpiewany hymn państwowy oraz odbędzie się ceremonia podniesienia flagi państwowej. Następnie prezydent złoży wieniec przed znajdującym się przy pl. Piłsudskiego pomnikiem marszałka.

Po uroczystościach na pl. Piłsudskiego prezydent będzie miał wystąpienie telewizyjne.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
20:07 11.11.2020
Postrzelenie Tomasza Gutrego to nie jedyna niebezpieczna sytuacja, do jakiej miało dojść, z udziałem dziennikarzy. Na nagraniu opublikowanym przez Marcina Dobskiego z wprost.pl zarejestrowano zdarzenie, do którego doszło na przystanku SKM przy Stadionie Narodowym.
19:33 11.11.2020
– Działania policjantów były zdecydowane, takie miały być. Dlatego były używane z naszej strony środki przymusu bezpośredniego, między innymi, również, w indywidualnych przypadkach, broń gładkolufowa – mówił na konferencji prasowej rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Odpowiedzialnością za brak zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom patriotycznej manifestacji i osobom postronnym obciążył prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza.
19:28 11.11.2020
Postrzelony z policyjnej broni fotoreporter dokumentował przemiany w Polsce od czasów pierwszej „Solidarności”
18:23 11.11.2020
74-letni fotoreporter „Tygodnika Solidarność” Tomasz Gutry został postrzelony w twarz z policyjnej broni podczas dokumentowania chuligańskich prowokacji przeciw Marszowi Niepodległości. Dziennikarz podkreśla, że strzał padł z kilku metrów i nie może być mowy o pomyłce.
18:13 11.11.2020
– Policja celowo doprowadziła do eskalacji napięcia. My staraliśmy się zabezpieczyć teren na ile mogliśmy – ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Robert Bąkiewicz. – Byłem świadkiem wydarzeń na rondzie De Gaulle'a. Z dachu budynku leciały petardy na przechodzących ulicą, natomiast na dole stała policja i nie reagowała na to i to wywołało zamieszki czy starcia z policją – mówił lider Marszu.
18:01 11.11.2020
Komenda Stołeczna Policji zapowiada ustalenie tożsamości uczestników chuligańskich zajść i skierowanie spraw przeciw nim do sądu.
17:58 11.11.2020
Złożeniem wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w węgierskiej stolicy uczciła w środę Ambasada RP w Budapeszcie oraz przedstawiciele węgierskiej Polonii Święto Niepodległości. Wieniec złożył ambasador Polski Jerzy Snopek wraz z małżonką Marą Gedeon. Osobno zostały złożone wieńce w imieniu Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech oraz polonijnej organizacji Polonia Nova.

Popiersie Piłsudskiego zostało odsłonięte w 2018 r. w parku Gesztenyes w XII dzielnicy, w pobliżu dzisiejszej ulicy Boeszoermenyiego, którą po śmierci Piłsudskiego nazwano jego imieniem. U wylotu tej ulicy znajduje się obecnie tablica poświęcona Piłsudskiemu.
17:33 11.11.2020
Do postawienia sobie pytania o to, czy prawdziwie kochamy ojczyznę zachęcał bp kielecki Jan Piotrowski, który przewodniczył Mszy św. sprawowanej w katedrze pw. Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny w intencji ojczyzny. – Czy jednak wszyscy Polacy są w stanie uczciwie odpowiedzieć na to pytanie? - powiedział kaznodzieja, który przestrzegał także przed wolnością od ideałów. – Wolność od wszelkich ideałów, a nasze czasy w tym względzie mają szczególnie bogatą ofertę, nie kieruje się miłością, której owocem może być autentyczny patriotyzm – zauważył bp Piotrowski.
17:28 11.11.2020
Przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji skrytykowali negatywną ocenę działań funkcjonariuszy, przedstawioną przez Roberta Bąkiewicza. Do tej wypowiedzi odniósł się z kolei rzecznik Młodzieży Wszechpolskiej, Mateusz Marzoch.
17:06 11.11.2020
W pobliżu trasy Marszu Niepodległości doszło również do incydentu, który spowodował krótkotrwały pożar w mieszkaniu. Rzucona przez chuliganów w stronę kamienicy przy al. 3-go Maja raca rozbiła szybę i wpadła do lokalu. Ogień szybko zgasiła straż pożarna. Organizatorzy Marszu podejrzewają, że w tym przypadku doszło do prowokacji.

17:00 11.11.2020
Według informacji stołecznej policji kilku funkcjonariuszy odniosło rany po tym, jak grupy chuliganów – według mundurowych mieli to być uczestnicy Marszu Niepodległości – zaatakowały ich w centrum Warszawy. Inaczej o tych wydarzeniach pisze prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.
16:08 11.11.2020
– Możecie podnieść Naród, naszą Ojczyznę z gruzów, uchronić ją przed tym zepsuciem, które idzie z Zachodu! Ale nie wtedy, kiedy z jednej strony będziecie krzyczeć „Bóg, Honor, Ojczyzna”, „Cześć i chwała bohaterom”, a z drugiej strony będzie robili coś zupełnie przeciwnego – mówił do kibiców podczas Marszu Niepodległości prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

16:07 11.11.2020
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński złożył kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.
15:59 11.11.2020
Ze względu na wysoką frekwencję organizatorzy znacznie wydłużyli trasę Marszu.
15:55 11.11.2020
Według organizatorów stroną atakującą w trakcie chuligańskiego incydentu była Antifa.

15:51 11.11.2020
Czoło zmotoryzowanego Marszu Niepodległości dojechało do Ronda Waszyngtona na stołecznej Pradze. Pojazdy uczestników marszu poprzedzają samochody policyjne. Kierowcy motocykli i aut przesuwają się powoli używając klaksonów. Sznur aut ma wiele kilometrów. Tak wygląda odcinek Alej Jerozolimskich na Ochocie:
15:47 11.11.2020
– Dzisiaj obliczem buntu jest patriotyzm, tradycja i tożsamość, to nasza odpowiedź na cywilizację śmierci – mówił na Marszu Niepodległości prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. W swoim przemówieniu na Rondzie Dmowskiego poseł Konfederacji zaatakował rząd określając walkę z pandemią mianem „obłędnej polityki postępującego lockdownu”.

Poseł poruszył też rolę Kościoła w życiu publicznym. "Wielu z nas w ostatnich tygodniach stanęło pod kościołami, by bronić przed profanacją. Stali tam wierzący, stali niewierzący, bo bronili symboli tradycji i tożsamości. Ja chciałem jasno powiedzieć, że nie będziemy bronić pałaców i plebanii tych, którzy bronią pedofilów, nie będziemy bronić gorszycieli. Kościół w Polsce musi się oczyścić w ogniu prawdy i sprawiedliwości. Jeśli Kościół sam tego nie zrobi, jeśli wy - księża, duchowni, biskupi nie zrobicie tego sami, to nie lewica będzie was usuwać, to my was będziemy usuwać. Won gorszycielom, won lawendowej mafii z kościoła – wołał.
15:42 11.11.2020
Święto Niepodległości jest dniem dumy z odrodzonej po latach zaborów, niepodległej Rzeczpospolitej” – przypomniał premier Mateusz Morawiecki.
15:33 11.11.2020
Policja poinformowała o wylegitymowaniu chuliganów, którzy pojawili się na Marszu Niepodległości i usiłowali go zakłócić.
14:52 11.11.2020
„Sznur aut nie ma końca” – relacjonuje z centrum Warszawy reporter portalu tvp.info Patryk Osowski.
14:51 11.11.2020
Zdjęcia z przebiegu stołecznego marszu opublikował dziennikarz Piotr Semka.
14:49 11.11.2020
Organizatorzy Marszu Niepodległości apelują do pieszych uczestników, by umożliwili przejazd pojazdów.
14:41 11.11.2020
Policja informuje uczestników Marszu Niepodległości, którzy pojawili się pieszo, że tradycyjne zgromadzenia w czasie epidemii są nielegalne.
14:38 11.11.2020
14:33 11.11.2020
Z biało-czerwoną flagą, zmotoryzowany, śpiewający patriotyczne piosenki. „Pieśń I Brygady Legionów Polskich” – wykonuje poseł Zbigniew Gryglas.
14:27 11.11.2020
Po południu uroczystą Mszą świętą w katedrze lwowskiej rozpoczęły się obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mszy świętej przewodniczył metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.
14:20 11.11.2020
14:09 11.11.2020
Trasa Marszu Niepodległości została wyznaczona od ronda Dmowskiego przez Aleje Jerozolimskie, most Poniatowskiego do ronda Waszyngtona. Tam uczestnicy zawrócą i tą samą drogą przejadą do ronda Czterdziestolatka. W pobliżu dworca centralnego nastąpi kolejny zwrot, a uczestnicy wydarzenia udadzą się w okolice ronda Dmowskiego, gdzie marsz ma się zakończyć.
14:07 11.11.2020
Policja interweniowała z powodu odpalonych w centrum stolicy rac i świec dymnych.
14:01 11.11.2020
Na samochodach i motocyklach powiewają setki biało-czerwonych flag.
13:51 11.11.2020
Wiele osób, które w poprzednich latach regularnie stawały na starcie Marszu Niepodległości w Warszawie, w tym roku – zgodnie z apelem władz – zostało w domach. Nie wszyscy posłuchali jednak organizatorów i część osób zamiast w formie zmotoryzowanej, pojawiła się tradycyjnie, pieszo na rondzie Romana Dmowskiego.
13:45 11.11.2020
– Kto ty jesteś?
– Polak mały.

Rozczulające nagranie z udziałem młodych Polaków mieszkających w Brukseli opublikowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej.
13:33 11.11.2020
13:25 11.11.2020
Tegoroczny Marsz Niepodległości odbywa się pod hasłem „Nasza cywilizacja, nasze zasady”.

Choć wydarzenie ma formę przejazdu samochodowego, przy rondzie Dmowskiego zebrało się kilkaset osób. Mają biało-czerwone flagi i opaski.
13:18 11.11.2020
Na ulicach stolicy zaczęły gromadzić się samochody i motocykle z uczestnikami Marszu Niepodległości, który w tym roku – ze względu na sytuację epidemiczną – odbywa się w formie „rajdu”. W pobliżu Ronda Dmowskiego zbierają się piesi uczestnicy manifestacji.
13:15 11.11.2020
W Wilnie przedstawiciele polskiej ambasady złożyli wieniec przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na cmentarzu na Rossie. W tym roku z powodu pandemii nie odbyły się tradycyjne obchody Święta Niepodległości z udziałem polskiej społeczności na Litwie. Nasi rodacy świętowali tym razem skromnie za pośrednictwem m.in. radia i internetu.
13:07 11.11.2020
Utrudnienia na ulicach Warszawy związane są m.in. z organizowanym po raz kolejny 11 listopada Marszem Niepodległości. W tym roku w związku z epidemią i obowiązującymi restrykcjami zadecydowano o nietypowej formule wydarzenia.

O szczegółach wydarzenia w TVP Info mówił jego organizator Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.12:58 11.11.2020
Komunikacyjne utrudnienia w centrum stolicy. Wstrzymany ruch pojazdów na głównych arteriach miasta – informuje KSP.
12:43 11.11.2020
W orędziu prezydent zaapelował też do osób, które Covid-19 mają już za sobą.

– Apeluję do ozdrowieńców o oddawanie osocza, sam także to zrobię. W ten sposób możemy pomóc tym, którzy przechodzą i będą przechodzić chorobę. Niech to będzie nasza wspólnie wyciągnięta dłoń – powiedział. – Razem pokonamy obecne trudności – dodał prezydent.
12:41 11.11.2020
– Chciałbym, abyśmy w dniu Święta Niepodległości – tak innym niż dotychczasowe – szczególnie pamiętali, że państwo polskie to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim to My – obywatele Rzeczypospolitej. Różnimy się między sobą, często bardzo mocno, ale wspólnie tworzymy nasz wspaniały kraj – Polskę. I tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami – podsumował Andrzej Duda.
12:38 11.11.2020
Prezydent podzielić się także – jak wskazał – osobistym doświadczeniem walki z koronawirusem.

– Wiem co to znaczy zachorować na COVID. Doskonale rozumiem niepokój, jaki towarzyszy wielu z Państwa o zdrowie najbliższych, sam to w ostatnich tygodniach przeżywałem – zaznaczył.

Wskazał przy tym, że ostatnie dni „przynoszą także i dobre informacje” – mówiąc o szczepionce, która ma być dostępna w najbliższych miesiącach i „wreszcie pomoże nam ostatecznie pokonać pandemię”. – Zapewnienie jej dla naszych obywateli to w tej chwili jedno z najważniejszych zadań państwa polskiego – dodał.
12:36 11.11.2020
Andrzej Duda podziękował lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, diagnostom i całemu personelowi polskiej służby zdrowia. – Dziękuję żołnierzom i policjantom, wszystkim funkcjonariuszom służb mundurowych. Państwa profesjonalizm i poświęcenie zasługują na największy szacunek. Jesteście Państwo naszymi bohaterami! – podkreślił.
12:34 11.11.2020
– Jesteśmy już wszyscy bardzo zmęczeni obostrzeniami. Wiele osób martwi się o swoje firmy, o miejsca pracy, o przyszłość swoją i swoich najbliższych. Jednak w sytuacji nadzwyczajnej niezbędne są nadzwyczajne działania – mówi prezydent.
12:31 11.11.2020
Prezydent Andrzej Duda rozpoczął orędzie do narodu.
12:28 11.11.2020
W sieci pojawił się anglojęzyczny film promujący Święto Niepodległości 11 listopada i organizowany corocznie Marsz Niepodległości. Składa się z różnych ujęć przypominających demonstracje z wcześniejszych lat. „Cudo”, Świetna robota”, „Oto piękna Polska nasza” – piszą internauci.

12:24 11.11.2020
Wieńce złożono także przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
12:21 11.11.2020
12:07 11.11.2020
Prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim oraz szefem MON Mariuszem Błaszczakiem złożyli wieniec od narodu przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
12:05 11.11.2020
Została wciągnięta flaga państwowa i odegrano hymn. Prezydent składa wieniec od narodu na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
12:01 11.11.2020
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczynają się główne uroczystości państwowe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhausner-Dudy.
11:56 11.11.2020
Premier Mateusz Morawiecki w dniu Narodowego Święta Niepodległości złożył wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości, w tym przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie. Szef rządu w środę złożył wieńce także przed pomnikami Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Paderewskiego, Stefana Grota Roweckiego, Wincentego Witosa i kardynała Stefana Wyszyńskiego.
11:54 11.11.2020
Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku nie odbywają się m.in. imprezy sportowe towarzyszące obchodom Święta Niepodległości.

11:52 11.11.2020
Minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował o pozostanie w domu w dniu Święta Niepodległości.

„Patriotyzm jest wartością niezmienną, ale zmienny jest sposób jego okazywania - zależy od czasów, w jakich żyjemy. Dziś, w czasie pandemii, szacunek i umiłowanie dla Ojczyzny niech znajdą wyraz w trosce o zdrowie własne i innych. Zostańmy w domu!” – napisał na Twitterze szef resortu zdrowia.
11:45 11.11.2020
Pomimo obostrzeń epidemiologicznych w całym kraju w południe zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. Mimo pandemii staramy się podtrzymać coroczną tradycję i śpiewać także w tym roku.

"Zachęcamy by śpiewać w domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi lub z zachowaniem zasad dystansu społecznego” – proponują organizatorzy festiwalu Niepodległa. O godz. 12 polski hymn zabrzmi także na antenie TVP Info.
11:42 11.11.2020
„Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska” – zwracają się biskupi w tekście modlitwy o pokój, przyjętej kilka dni temu przez Radę Stałą Konferencji Episkopatu Polski. Została ona odczytana przez kard. Kazimierza Nycza podczas uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny, która zakończyła się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
11:40 11.11.2020
„Umiłowanie wolności jest w Polsce szczególnie silne, jeśli zważyć, jak długo tej wolności Polakom brakowało w ostatnich dwóch stuleciach” – pisze prof. Wojciech Roszkowski w artykule opublikowanym w środę w rosyjskiej „Niezawisimej Gaziecie”.
11:36 11.11.2020
W południe rozpoczną się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza – Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

O godz. 12:30 prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie.
11:31 11.11.2020
Skromne tegoroczne obchody na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu – relacjonuje korespondent TVP w Rosji Tomasz Jędruchów.
11:21 11.11.2020
O godz 12:40 TVP1 wyemituje film „Niepodległość”, niezwykły dokument pokazujący polską drogę do odzyskania niepodległości i walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej. Przy produkcji wykorzystano archiwalia francuskie, niemieckie, rosyjskie, amerykańskie, ukraińskie oraz polskie. Całość została zrekonstruowana cyfrowo i pokolorowana, a 80 proc. filmu stanowiły materiały wcześniej nieznane.
11:14 11.11.2020
Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, a po raz pierwszy oficjalne obchody państwowe odbyły się 83 lata temu.
11:08 11.11.2020
11:03 11.11.2020
Premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych przypomniał, że walka o granice państwa trwała co najmniej trzy lata, przez cztery lata budowano podwaliny ustrojowe, a odbudowa gospodarki i dostosowanie jej do nowych realiów trwało przez cały okres międzywojenny.

„Pomimo różnic światopoglądowych, wszyscy Polacy w jednym byli zgodni, że Polska musi powstać – tu i teraz” – napisał premier.

10:57 11.11.2020
Aleksandr Łukaszenka zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do „konstruktywnego dialogu o przyszłości polsko-białoruskiej współpracy” – podaje ambasada Polski w Białorusi.

Łukaszenka przesłał Polakom życzenia i podkreślił wagę „dobrosąsiedztwa jako głównej wartości, którą żeśmy odziedziczyli i musimy przekazać swoim potomkom”.
10:46 11.11.2020
W związku z obchodami Święta Niepodległości w Warszawie może dochodzić do utrudnień w ruchu drogowym – informuje Komenda Stołeczna Policji.
10:42 11.11.2020
Napisany w 1797 roku przez Józefa Wibickiego, znany przez wszystkich Polaków, towarzyszący nam w najważniejszych momentach historii – Mazurek Dąbrowskiego.

Genezę hymnu i nagranie pierwotnej wersji przeznaczonej do stacjonarnej pozytywki gabinetowej prezentuje film opublikowany w mediach społecznościowych festiwalu Niepodległa.
10:37 11.11.2020
„W swojej historii Polacy doświadczyli wielu trudnych i tragicznych wydarzeń. Dla Amerykanów Polacy są symbolem niezłomności, bohaterstwa i nadziei, nawet w najtrudniejszych momentach. Polsko, wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości!” – napisała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
10:33 11.11.2020
– W tym roku z wiadomych powodów jest nas w Świątyni bardzo niewielu. Po prostu jako ludzie odpowiedzialni chcemy, żeby było godnie, pobożnie, modlitewnie, ale bezpiecznie. Bezpiecznie dla wszystkich. Także ta dzisiejsza Msza święta stała się jednym z dwóch tylko głównych punktów państwowych uroczystości przeżywanych w Warszawie – powiedział kard. Kazimierz Nycz, który przewodniczy mszy św. za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

– Tej modlitwy potrzebuje Ojczyzna, ogarnięta tak jak cały świat pandemią oraz niepokojami społecznymi. Tej modlitwy potrzebuje Kościół – podkreślił hierarcha.
10:30 11.11.2020
Życzenia składają także poszczególne oddziały NATO oraz krajowe przedstawicielstwa przy Sojuszu. W mediach społecznościowych podkreślają znaczenie obustronnych relacji, a także perspektyw na kolejne lata. O polskim święcie niepodległości wspominają także profile społecznościowe UE.

Misja Szwajcarii przy Unii Europejskiej, składając życzenia, przypomniała, że założycielem jednej z najsłynniejszych szwajcarskich firm zegarmistrzowych – Patek Philippe – jest Antoni Patek.
10:26 11.11.2020
Życzenia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości złożył premier Litwy Saulius Skvernelis. Polityk napisał na Twitterze, że w imieniu litewskiego rządu pragnie podziękować za doskonałą współpracę we wszystkich dziedzinach. „Prawdziwe partnerstwo strategiczne” – napisał Skvernelis. „Szczęśliwego Dnia Niepodległości” – czytamy na twitterowym profilu litewskiego MSZ.
10:21 11.11.2020
Papież Franciszek w dniu Święta Niepodległości przypomniał Polakom podczas audiencji generalnej w Watykanie słowa świętego Jana Pawła II o wolności.

– Gdy dziękujemy Panu historii za dar wolności narodowej i osobistej, przychodzi na myśl to, czego święty Jan Paweł II uczył młodych: być wolnym, „to znaczy: umieć używać swej wolności w prawdzie” – mówił.
10:13 11.11.2020
Wieńce przed pomnikami ojców niepodległości złożył wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
10:00 11.11.2020
W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpoczęła się msza św. w intencji ojczyzny, odprawiana przez kardynała Kazimierza Nycza.

Biorą w niej udział prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhaunser-Duda.

Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej [TRANSMISJA]
09:59 11.11.2020
09:51 11.11.2020
Pół tysiąca paczek trafi do polskich kombatantów, bohaterów walki o niepodległość – poinformował Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk.
09:32 11.11.2020
O godz. 10:00 w Katedrze na Wawelu rozpocznie się msza św. w intencji ojczyzny pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego.
09:30 11.11.2020
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył Andrzejowi Dudzie w środę życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podkreślił, że życzy polskiemu narodowi pokoju i zgody oraz podziękował za wsparcie w obronie integralności terytorialnej jego kraju.

„Serdeczne życzenia dla Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości Polski!” – napisał na Twitterze Zełenski, życząc „bratniemu narodowi polskiemu pokoju i zgody”.
09:28 11.11.2020
Prezydent Andrzej Duda w środę w dniu Narodowego Święto Niepodległości złożył wieniec przed pomnikiem Romana Dmowskiego. Prezydent złoży też wieńce pod znajdującymi się przy trakcie Królewskim pomnikami pozostałych ojców niepodległości.
09:23 11.11.2020
Bezpieczeństwo jest warunkiem rozwoju gospodarczego i społecznego – podkreślił w TVP Info minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
09:16 11.11.2020
Dziesięć godzin atrakcji dla całych rodzin czeka na publiczność Wirtualnego Festiwalu Niepodległa. Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.


Niepodległa do Hymnu 2020 – dołącz do akcji!
09:14 11.11.2020
09:13 11.11.2020
Rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę świętują także polskie placówki dyplomatyczne.

Przedstawiciele ambasady w Rosji oddadzą hołd Polakom, którzy zginęli w Katyniu i Smoleńsku.
09:08 11.11.2020
Delegacja Polskiego Stronnictwa Ludowego z prezesem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem złożyła wieniec przed pomnikiem jednego z ojców niepodległości, współtwórcy ruchu ludowców Wincentego Witosa.
09:06 11.11.2020
„Bez heroicznej walki i miłości do Ojczyzny 102 lata temu Polska nie odzyskałaby niepodległości. O ten dar wolności, jaki otrzymaliśmy dzięki naszym przodkom musimy dbać każdego dnia. Szczególnie dziś oddajmy hołd bohaterom, bez których nie byłoby dzisiejszej suwerennej Polski” – napisał szef MON na Twitterze.
09:05 11.11.2020
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie. Delegacja wojskowa złożyła też kwiaty i znicze przed pomnikami Józefa Piłsudskiego i prezydenta Lecha Kaczyńskiego przy Dowództwie Garnizonu Warszawa oraz przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. na placu Piłsudskiego.
09:03 11.11.2020
Listopad 1918 r. był dopiero początkiem budowy niepodległej Polski i początkiem walki o jej granice. 29 listopada 1918 r. Piłsudski zwracając się w Belwederze do grona najbliższych współpracowników tak mówił o odzyskanej niepodległości:

„Jest to największa, najdonioślejsza przemiana, jaka w życiu narodu może nastąpić. Przemiana, w której konsekwencji powinno się zapomnieć o przeszłości; powinno się przekreślić wielkim krzyżem stare porachunki (...) A czas przed nami jest krótki i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zadecydować, na jakiej przestrzeni, w jakich granicach naszą wolność obwarujemy i jak silnie staniemy na nogach, zanim dojdą z powrotem do siły i pełnego głosu sąsiedzi ze wschodu i z zachodu”.
09:02 11.11.2020
102 lata temu, 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.
Zobacz więcej