RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wybory w USA. Mała różnica głosów między kandydatami w stanach wahających się

Najmniejszą różnicę odnotowano w stanie Georgia (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Najmniejszą różnicę odnotowano w stanie Georgia (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

W tzw. stanach wahających się różnica głosów między kandydatami na prezydenta USA jest minimalna. Najmniejszą zanotowano w Georgii, a największą w Michigan.

Prezydent Trump: Robimy duży postęp, wygramy wybory

Zwyciężymy, robimy duży postęp – zapewnił na Twitterze prezydent Donald Trump. Jego obóz składa wyborcze pozwy; większość mediów, bazując na niemal...

zobacz więcej

W Pensylwanii różnica wynosi 45 tys., w Arizonie – 15,5 tys., w Nevadzie – 36 tys., w Wisconsin – 20,5 tys, w Georgii – 11,5 tys., a w Michigan – 146 tys. O wyborze prezydenta w stanach wahających się zadecydowało zatem łącznie 275 tys. głosów.

W USA trwa zliczanie ostatnich głosów; według amerykańskich mediów Demokrata Joe Biden ma już zapewnione wystarczające do prezydentury ponad 270 głosów elektorskich. Media obwieściły to w sobotę na podstawie danych z komisji wyborczych, przyznając byłemu wiceprezydentowi USA wygraną w Pensylwanii (20 głosów elektorskich) oraz Nevadzie (6).

Do rozstrzygnięcia pojedynek o Biały Dom pozostał jeszcze w czterech stanach, z czego najbardziej zacięty toczy się w zapewniającej 16 głosów elektorskich Georgii.

Obecny prezydent Donald Trump o zwycięstwo wyborcze zamierza walczyć na drodze sądowej, wykazując domniemane wyborcze fałszerstwa.

Czytaj także: Gubernator Georgii wydał komunikat. Trump: To znaczy, że wygrałem

źródło:
Zobacz więcej