RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Trump: Robimy duży postęp, wygramy wybory

W USA trwa zliczanie ostatnich głosów (fot. Mark Makela/Getty Images)
W USA trwa zliczanie ostatnich głosów (fot. Mark Makela/Getty Images)

Zwyciężymy, robimy duży postęp – zapewnił na Twitterze prezydent Donald Trump. Jego obóz składa wyborcze pozwy; większość mediów, bazując na niemal wszystkich przeliczonych głosach, przyznała wygraną w wyborach prezydenckich Demokracie Joe Bidenowi.

Trump odwiedzi cmentarz. Pierwsze publiczne wystąpienie odkąd Biden ogłosił zwycięstwo

Prezydent USA Donald Trump odwiedzi w środę Cmentarz Narodowy w Arlington – poinformował Biały Dom. Ma to być pierwsze publiczne pojawienie się...

zobacz więcej

„Robimy duży postęp. Rezultaty zaczną spływać w następnym tygodniu. Uczyńmy Amerykę znów wielką” – napisał na Twitterze amerykański prezydent. Wyraził przy tym przekonanie, że wygra wybory.

W USA trwa zliczanie ostatnich głosów; o zwycięstwo wyborcze Trump zamierza walczyć na drodze sądowej, wykazując domniemane wyborcze fałszerstwa.

Jak dotąd sądy m.in. w Pensylwanii, Nevadzie, Arizonie i Wisconsin odrzuciły wszystkie 10 dotychczas złożonych przez prawników Trumpa pozwów, w większości z uwagi na brak dowodów na poparcie zarzutów o nieprawidłowości wyborcze. Jego obóz zbiera jednak pieniądze i zapowiada kolejne pozwy oraz złożenie wniosku o ponowne przeliczenie głosów w Wisconsin.

W tym stanie nad Wielkimi Jeziorami Biden ma na wtorek przewagę ponad 20 tys. głosów. Jeszcze bardziej zacięta walka jest w Georgii, gdzie Demokrata prowadzi o ponad 12 tys. głosów. Tu ponowne przeliczenie głosów jest pewne.

Gubernator Georgii wydał komunikat. Trump: To znaczy, że wygrałem

Gubernator Georgii, jednego z kluczowych stanów w drodze do amerykańskiej prezydentury, poinformował, że wyniki wyborów stanowych będą obejmowały...

zobacz więcej

Jak zauważa AP, wątpliwe jest, by ponowne zliczanie kart wyborczych zmieniło rezultaty na poziomie stanu tak, by wskazały one innego zwycięzcę. Ponadto, przy założeniu wygranej Bidena w Pensylwanii i Arizonie, Demokrata nawet tracąc Wisconsin i Georgię ma zapewnione ponad 270 głosów elektorskich, koniecznych do wygrania bitwy o Biały Dom.

Sztab 78-letniego Demokraty chce, by agencja GSA (General Services Administration) uznała wyborczą wygraną Bidena, co usprawniłoby pracę w okresie przejściowym.

W listopadzie 2000 roku GSA uznała, że najpierw sądy muszą zakończyć rozpatrywanie wniosków ekipy Demokraty Ala Gore'a. Powołując się na ten precedens agencja uznaje, że w tym roku jest jeszcze za wcześnie na wyborcze rozstrzygnięcie.

GSA odgrywa ważną rolę w okresie przekazywania urzędu prezydenckiego, ponieważ odpowiada za wynajem i przygotowanie (telefony, komputery) tymczasowej przestrzeni biurowej dla tworzonej przez zwycięzcę administracji.

źródło:

Zobacz więcej