RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Muzeum Auschwitz z nagrodą Europa Nostra 2020

Grand Prix otrzymała wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” (fot. Materiały prasowe)
Grand Prix otrzymała wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” (fot. Materiały prasowe)

Dziś wręczono Nagrody Dziedzictwa Europejskiego – Nagrody Europa Nostra 2020. Grand Prix otrzymała wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”, przygotowana wspólnie przez hiszpańską firmę Musealia oraz Muzeum Auschwitz.

Wirtualne lekcje na Zamku Królewskim

„Królewska szkoła online” to lekcje prowadzone przez edukatorów muzealnych na żywo dla uczniów wszystkich klas. – Przygotowaliśmy 16 tematów dla...

zobacz więcej

Nagroda Europa Nostra to najbardziej prestiżowe europejskie wyróżnienie w zakresie dziedzictwa.

Wystawa „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” zajęła także drugie miejsce w Public Choice Award. Wyróżnienia wręczono na specjalnej ceremonii online.

Wystawa pokazuje kolejne etapy rozwoju nazistowskiej ideologii i opisuje transformację Oświęcimia – zwykłego polskiego miasta, w którym nazistowskie Niemcy w czasie okupacji stworzyły największy obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady, w którym zamordowano ponad milion Żydów oraz dziesiątki tysięcy osób innych narodowości.

– Nagroda to ważny sygnał – podkreślił dyrektor Muzeum Auschwitz, doktor Piotr M. A. Cywiński.

– Wystawa spotyka się z bardzo dobrym przejęciem zarówno publiczności, jak i szkół czy mediów. Jest bardzo dobrą, nowoczesną, ogromną wystawą o dziejach obozu i jego ofiarach. Jednak dziś – dla mnie – niezmiernie ważne jest to, że ta historia odczłowieczania ofiar dotyka samego sedna naszej powojennej tożsamości – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz.

Pierwsza prezentacja ekspozycji miała miejsce w Madrycie, gdzie obejrzało ją ponad 600 tysięcy osób. Obecnie można ją oglądać w Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku.

źródło:
Zobacz więcej