RAPORT

Pogarda

„Czerwona środa” ma przypomnieć o prześladowaniach chrześcijan

Odprawiane będą nabożeństwa w intencji prześladowanych  (fot. Stanislav Krasilnikov\TASS via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Odprawiane będą nabożeństwa w intencji prześladowanych (fot. Stanislav Krasilnikov\TASS via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Papieskie dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) zainicjowało akcję „Red Wednesday” (Czerwona środa), chcąc zwrócić uwagę na los milionów chrześcijan na świecie – prześladowanych, uciskanych i żyjących w stałym zagrożeniu.

Czas męczenników. Chrześcijanie ciągle najbardziej prześladowani

Obchodzony 8 listopada XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest okazją do przyjrzenia się, jak wygląda sytuacja chrześcijan w różnych...

zobacz więcej

18 listopada setki kościołów, pomników i gmachów publicznych na całym świecie zostaną oświetlone na czerwono. Austriacka sekcja PKWP poinformowała 10 listopada, że w ramach tej akcji zostanie oświetlonych w całym kraju ponad 50 kościołów, klasztorów i pomników. Po raz pierwszy będzie też oświetlony parlament w centrum Wiednia.

W ramach „Czerwonej środy” w wielu miejscach będą odprawione nabożeństwa w intencji prześladowanych chrześcijan. Przewodniczący Rady Narodowej (izby niższej austriackiego parlamentu) Wolfgang Sobotka oświadczył, że swoją inicjatywą przyłączenia się do akcji i oświetlenia parlamentu w wiedeńskim Hofburgu pragnie przyczynić się do „kształtowania świadomości w walce z prześladowaniem chrześcijan”. – Faktu, że ludzie tylko ze względu na swoją wiarę są ofiarami przemocy i ucisku, nie wolno pod żadnym względem akceptować – stwierdził austriacki polityk.

Zdaniem krajowego dyrektora PKWP w Austrii, Herberta Rechbergera „bycie chrześcijaninem nigdy jeszcze nie było tak niebezpieczne, jak dzisiaj, ale w świecie zachodnim w dalszym ciągu za mało się mówi na ten temat”. Ta świadomość motywuje do działań na płaszczyźnie międzynarodowej obecnego przewodniczącego PKWP, Austriaka dr. Thomasa Heine-Gelderna.

Atak nożownika w pobliżu kościoła w Nicei. Są ofiary śmiertelne

Trzy osoby nie żyją, a kilka osób zostało rannych podczas ataku nożownika w Nicei. Według Agencji Reutera mężczyzna wszedł do bazyliki i poderżnął...

zobacz więcej

Warto przypomnieć, że podczas uroczystości 22 maja 2019 w Nowym Jorku odebrał on międzynarodową nagrodę „Path-to-Peace” (Ścieżka do pokoju).

Fundacja „Path to Peace”, która wspiera pracę Stolicy Apostolskiej przy ONZ i finansuje projekty w krajach rozwijających się, wyróżniła PKWP jako „czołową organizację na świecie, będącą rzecznikiem chrześcijan cierpiących z powodu prześladowań”.

Podczas wręczenia nagrody stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ i przewodniczący fundacji „Path to Peace”, abp Bernardito Auza powiedział, że PKWP jest „głosem, który woła na pustyni i oddaje głos chrześcijanom wzywającym pomocy”.

„Red Wednesday” jest organizowany od 2015 roku. W tym roku, według inicjatora akcji, centrali PKWP w niemieckim Königstein, będą w nim uczestniczyły kraje z czterech kontynentów: od Brazylii, przez Kanadę po Australię. Czerwonym światłem rozświetlą się kościoły oraz inne obiekty. Tradycyjnie już na czerwono zostanie oświetlona np. statua Chrystusa w Rio de Janeiro czy zamek w stolicy Słowacji, Bratysławie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej