RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest wstępna zgoda w UE ws. budżetu na lata 2021-2027

Negocjacje trwały kilka miesięcy (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET/POOL)

Negocjatorzy Rady oraz Parlamentu Europejskiego osiągnęli we wtorek porozumienie polityczne w sprawie przyszłego budżetu UE i funduszu odbudowy. Zakłada ono większe środki na naukę, edukację i ochronę zdrowia.

Budżet UE uzależniony od kwestii praworządności? Wspólne stanowisko Polski i Węgier

Polska i Węgry nie zgadzają się, aby kwestie finansowania państw z budżetu Unii Europejskiej były uzależnione od kwestii praworządności – to...

zobacz więcej

W imieniu Rady negocjacje prowadziła prezydencja niemiecka w UE, a w imieniu PE – zespół negocjacyjny europosłów. Dlatego porozumienie będzie wymagało ostatecznego zatwierdzenia przez Radę i Parlament Europejski. Decyzja w sprawie budżetu UE wymaga w Unii Europejskiej jednomyślności „27”.

Potrzeba było kilkanaście sesji negocjacyjnych, często wielogodzinnych, by osiągnąć kompromis. Początkowo Parlament Europejski żądał dodatkowych 39 miliardów euro. Uważał, że to, co zostało uzgodnione na szczycie, jest niewystarczające. W trakcie negocjacji przedstawiciele Europarlamentu łagodzili swoje żądania. Ostatecznie zdecydowano, że pula wydatków Unii zostanie zwiększona o kilkanaście miliardów euro w porównaniu z ustaleniami europejskich przywódców z lipca.

Więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych między innymi na zdrowie, naukę i badania, program wymiany studentów Erasmus czy ochronę granic.

Te ustalenia muszą jeszcze zaakceptować jednomyśłnie wszystkie kraje członkowskie. Zwykle takie zatwierdzenie było formalnością, ale nie tym razem. A to za sprawą nowych przepisów o powiązaniu wypłaty unijnych funduszy z kwestią praworządności. Węgry i Polska nie chcą się na to zgodzić i mówią, że nie zaakceptują wydatków Unii na kolejnych 7 lat, jeśli ta warunkowość pozostanie.

źródło:
Zobacz więcej