RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ceny szczepionki na Covid-19. Koncern farmaceutyczny zabrał głos

W 2021 r. może zostać wyprodukowanych do 1,3 mld dawek substancji (fot. Shutterstock/alessandro guerriero)

Niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech SE, której projekt szczepionki przeciwko koronawirusowi ma ponad 90 proc. skuteczności, planuje wycenić dawkę dwóch zastrzyków poniżej „typowych stawek rynkowych” i zróżnicować ceny w zależności od kraju czy regionu.

Brazylia wstrzymała testy chińskiej szczepionki. Zmarł ich uczestnik

Brazylijska Narodowa Agencja Kontroli Zdrowia (Anvisa) zawiesiła trzecią fazę testów klinicznych chińskiej szczepionki na Covid-19, stworzonej...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Cena szczepionki, która została opracowana wspólnie z amerykańskim koncernem Pfizer i która jeszcze nie uzyskała zgody organów regulacyjnych, odzwierciedlałaby ryzyko finansowe, jakie ponieśli jej inwestorzy z sektora prywatnego – powiedział szef strategii BioNTech Ryan Richardson na zorganizowanym w sieci wydarzeniu brytyjskiego dziennika „Financial Times”.

– Staraliśmy się stosować wyważone podejście, które uznaje (fakt), że innowacje wymagają kapitału i inwestycji, dlatego planujemy wycenić naszą szczepionkę znacznie poniżej typowych stawek rynkowych – powiedział Richardson. Dodał, że musi to „odzwierciedlać sytuację, w której się znajdujemy, oraz mieć na celu zapewnienie szerokiego dostępu (do szczepionki) na całym świecie”.

– Spodziewam się, że w niektórych regionach świata ceny będą zróżnicowane – dodał, nie chcąc jednak podać szczegółów na temat tych różnic.

W poniedziałek firma Pfizer poinformowała, że rozwijany we współpracy z BioNTech SE projekt szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 ma ponad 90 proc. skuteczności, a w 2021 r. może zostać wyprodukowanych do 1,3 mld dawek substancji.

Tymczasem minister zdrowia Niemiec Jens Spahn wyraził oczekiwanie, że ostateczna umowa z BioNTech i jej partnerem firmą Pfizer na zakup potencjalnej szczepionki zostanie podpisana „w najbliższych dniach”. – Teraz doprowadzimy to do szybkiego finału – powiedział Spahn na konferencji prasowej w Berlinie. Dodał, że spodziewa się, iż Niemcy otrzymają do 100 mln dawek szczepionki BioNTech-Pfizer.

źródło:
Zobacz więcej