RAPORT

Pogarda

Córka Jolanty Brzeskiej odpowiada Rabiejowi

Magda Brzeska podczas zeznań przed komisją reprywatyzacyjną (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)
Magda Brzeska podczas zeznań przed komisją reprywatyzacyjną (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Po latach batalii sądowych państwo zaczęło wypłacać odszkodowania lokatorom pokrzywdzonym przez prywatyzację w Warszawie. Zdaniem Pawła Rabieja to działanie na pokaz i spóźnione co najmniej o dwa lata. – Odnoszę wrażenie, że po wyrzuceniu z ratusza znów staje nagle po stronie komisji weryfikacyjnej. A gdzie był jako wiceprezydent Warszawy? – pyta w rozmowie z portalem tvp.info Magda Brzeska, córka zamordowanej działaczki społecznej.

Człowiek Hołowni walczył z lokatorami w Warszawie? „Był żołnierzem Gronkiewicz-Waltz”

Jacek Kozłowski związany przez wiele lat z PO wstąpił do Polski 2050 Szymona Hołowni jako wiceszef. – Przed laty rozbijał konferencje prasowe...

zobacz więcej

Na mocy nowej ustawy komisja weryfikacyjna wypłaciła poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji odszkodowania i zadośćuczynienia na ponad 2,1 mln zł. Wśród 57 wypłat znalazło się także zadośćuczynienie dla córki Jolanty Brzeskiej.

– Był długi czas, gdy nie wierzyłam już w sprawiedliwość. Potem weszła jednak ustawa i znów miałam nadzieję, że nie wszystko stracone – przyznaje portalowi tvp.info Magda Brzeska.

– Spadł mi ciężki kamień z serca i nie chodzi mi tylko o moją sytuację, ale o wiele pokrzywdzonych osób. Z niektórymi z tych ludzi mam kontakt. Wiem, że wszyscy zareagowali entuzjastycznie, bo wreszcie coś się ruszyło i w końcu temat jest dostrzegany, a nie zamiatany pod dywan, co działo się przecież latami – dodaje.

„Walka komisji weryfikacyjnej zakończona sukcesem”. Lokatorom wypłacono ponad 2 mln zł

Na mocy nowej ustawy komisja weryfikacyjna wypłaciła poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji odszkodowania i zadośćuczynienia na ponad 2,1 mln zł –...

zobacz więcej

„Chyba mam inne preferencje partyjne, ale…”

Wcześniej Brzeska pisała, że początek wypłacania odszkodowań to „cudowny dzień”. Na Twitterze podziękowała m.in. Patrykowi Jakiemu oraz Sebastianowi Kalecie.

– Przyznam, że wiele lat miałam… i chyba nadal mam inne preferencje partyjne, ale jednak była to komisja prowadzona przez Patryka Jakiego, a potem przez Sebastiana Kaletę. Decyzje, które w ostatnim czasie zapadały, były podejmowane dzięki ich pracy i przy ich współudziale – wyjaśnia w rozmowie z nami Brzeska.

Podkreśla, że gdy po latach pracy Patryk Jaki został europosłem, a kierowanie komisją przekazał Kalecie, ten drugi również zapewniał ją osobiście, że „sprawy zostaną doprowadzone do końca i zrobi wszystko, aby odszkodowania i zadośćuczynienia zostały wypłacone”. – W związku z tym nie mam wątpliwości, że słowa podziękowania im się należą – zaznacza.

Zmiany w Warszawie. Będzie drożej niż w Berlinie

Warszawa, Poznań i Kielce to niektóre miasta, gdzie mieszkańcy muszą się przygotować na podwyżki opłat za wywóz śmieci. Zdaniem części radnych, w...

zobacz więcej

Interes lokatorów kontra „wielka” polityka

Komunikaty ministerstwa finansów i sprawiedliwości ws. reprywatyzacji wywołały wiele emocji w sieci. „Wyręczyliśmy nieudolnych polityków ratusza” – skomentował Jan Mosiński, poseł PiS i członek komisji reprywatyzacyjnej.

Natychmiast odpowiedział mu Paweł Rabiej. „Nieudolna to była wasza ustawa o odszkodowaniach. Od dwóch lat wiedzieliście, jak ją poprawić, bo o tym bez przerwy mówiliśmy. Dwa lata zajęło wam w Sejmie wprowadzenie prostej poprawki w ustawie” – krytykował. „Taka jest wasza troska o tzw. krzywdy lokatorskie. Wyłącznie na pokaz” – ocenił Rabiej.

– Paweł Rabiej był w komisji weryfikacyjnej akurat wtedy, gdy była rozpatrywana moja sprawa. Potem trafił do pracy w ratuszu. Niestety wszystkie decyzje komisji kierowano do sądu. Dlaczego? Ponieważ były podważane właśnie przez ratusz – mówi portalowi tvp.info Magda Brzeska.

Podkreśla więc, że „słowa Rabieja dziś są niewiele warte”. – Odnoszę wrażenie, że po wyrzuceniu z ratusza znów staje nagle po stronie komisji weryfikacyjnej. A gdzie był jako wiceprezydent Warszawy? Oczywiście, że ustawa i rozwiązania prawne powinny być gotowe już dawno temu, ale nikt tego nie robił, a nie da się tego przygotować w kilka tygodni. Ja jestem więc wdzięczna, że sprawę ostatecznie załatwiono. Tu nie chodzi o politykę, tylko bycie człowiekiem – stwierdza.

Koniec dzikiej reprywatyzacji

zobacz więcej

Tajemnicze okoliczności warszawskiej afery

Przypomnijmy, że legendą walki o sprawiedliwość w stolicy jest Jolanta Brzeska. Działaczka społeczna przez lata była zaangażowana w obronę eksmitowanych bezprawnie lokatorów. Zginęła w wyniku morderstwa w niewyjaśnionych okolicznościach.


Czy dziś byłaby usatysfakcjonowana nowymi wydarzeniami ws. reprywatyzacji?

– Zapewne powiedziałaby, że ważny etap został zakończony, ale to tylko etap. Z pewnością czekałaby na dużą ustawę reprywatyzacyjną. Mama nie zadowalała się półśrodkami – mówi Magda Brzeska.

W rozmowie z portalem tvp.info wskazuje, że „odszkodowania są bardzo ważne, ale pieniądze to nie wszystko”.

– Nikt nie zrekompensuje ludziom tego, co przez te lata się działo: nerwów, spraw sądowych i awantur. Nam chodzi o uregulowanie podstaw sprawiedliwości. Ludzie już nigdy nie mogą być oddawani wraz z nieruchomościami. Sprawa jest bardzo trudna, ale mam nadzieję, że będzie kontynuowana. Bardzo bym tego chciała i wiem, że na pewno chciałaby też tego moja mama – podsumowuje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej