RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje wybitny aktor Józef Para

Miał 98 lat (fot. Forum/Fabryka Obrazu/Piotr Bujnowicz)
Miał 98 lat (fot. Forum/Fabryka Obrazu/Piotr Bujnowicz)

Nie żyje wybitny aktor filmowy i teatralny Józef Para – poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Zmarł 9 listopada w wieku 98 lat. Zasłyną rolą w filmie „Vabank”.

Nie żyje producent „Szklanej pułapki” i „Pola marzeń”

W wieku 75 lat w swoim domu w Los Angeles zmarł nominowany do Oscara za film „Pole marzeń” z Kevinem Costnerem producent Charles Gordon. Powodem...

zobacz więcej

Józef Para urodził się w 1922 roku w Wojakowej w Małopolsce. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Grał na deskach teatrów: Słowackiego, Starego i Rapsodycznego w Krakowie. Był dyrektorem teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Współczesnego we Wrocławiu, Śląskiego w Katowicach.

Zagrał dziesiątki ról teatralnych, telewizyjnych, czy filmowych, m.in. w „Agencie nr 1”, „Człowieku na torze”, „Trędowatej”, „Królowej Bonie”, „Do krwi ostatniej”, „Polonia Restituta”, „Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy” i w „Alchemiku Sendiviusie”, szerokiej publiczności zapadł w pamięć rolą Komisarza Przygody w obrazie Juliusza Machulskiego „Vabank” i „Vabank II” – podaje ZASP.

Para był laureatem wielu nagród i wyróżnień: Nagrody Państwowej za kreacje aktorskie, Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy artystycznej, Srebrnej i Złotej Maski Województwa Katowickiego. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Nie żyje Józef Para - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie (1949), reżyser, aktor teatrów:...

Opublikowany przez Związek Artystów Scen Polskich Poniedziałek, 9 listopada 2020

źródło:
Zobacz więcej