RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ile szczepionek na Covid-19 trafi do Polski i Europy? W środę podpisanie umowy

We wtorek premier Morawiecki będzie rozmawiał przedstawicielami firmy Pfizer (fot. Dogukan Keskinkilic/Anadolu Agency via Getty Images)
We wtorek premier Morawiecki będzie rozmawiał przedstawicielami firmy Pfizer (fot. Dogukan Keskinkilic/Anadolu Agency via Getty Images)

W środę planowane jest podpisanie umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek przeciwko koronawirusowi. To bardzo dobra, przełomowa informacja – podkreślił premier Mateusz Morawiecki na poniedziałkowej konferencji. Zakup i negocjacje z koncernami farmaceutycznymi koordynuje Komisja Europejska. Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała na Twitterze o puli zakontraktowanych szczepionek. Ile z nich trafi do Polski?

Premier: W środę podpisanie umowy na dostawę szczepionek

– W środę nastąpi podpisanie umowy na dostawę szczepionek. Poprzez umowy, do których przystąpiliśmy z UE, mamy równe prawo korzystania z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Premier nazwał informacje dotyczące skuteczności szczepionki „bardzo dobrymi, przełomowymi”, które „niosą nadzieję”. Jak mówił, koncern Pfizer oraz firmą BioNTech SE ogłosiły, że szczepionka przeszła już trzecią fazę testów na ponad 43 tys. ochotników. Podkreślił, że naukowcy z firmy Pfizer twierdzącą, że szczepionka nie ma skutków ubocznych.

Umowy na zakup szczepionek są finansowane przez jeden z instrumentów zaakceptowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, a Polska jeszcze w sierpniu przystąpiła do unijnego porozumienia w sprawie szczepionek Sars-Cov2.

Negocjacje z kierownictwem koncernu


Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na wtorek jest umówiony na rozmowy z polskimi i amerykańskimi przedstawicielami firmy Pfizer z najwyższego kierownictwa.
teraz odtwarzane
Premier: W środę podpisanie umowy na dostawę szczepionek

300 mln dawek dla UE


Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podała na Twitterze, że reprezentowana przez nią instytucja podpisze kontrakt z tym konsorcjum na 300 mln dawek.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 10.11 – najmniej zakażeń od tygodni

Minionej doby potwierdzono na Mazowszu 1630 zakażeń koronawirusem – to najmniejszy dobowy przyrost od blisko trzech tygodni. Blisko 90 proc. nowych...

zobacz więcej

Wstępne rozmowy z BioNTech-Pfizer na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 zakończyły się 9 września. Umowa z konsorcjum ma zapewnić wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu szczepionki, jak również przekazania jej w formie darów krajom o niskich i średnich dochodach lub jej redystrybucji w innych krajach europejskich.

Ile szczepionek trafi do Polski?


Z poniedziałkowej zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że w ramach unijnego zakupu Polska otrzyma ponad 20 mln szczepionek.

Do tej pory Komisja podpisała umowy z trzema producentami Johnson & Johnson, AstraZeneca i z Sanofi-GSK. Wszystkie one przewidują, że gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, państwa członkowskie będą mogły ją kupić. Dostęp do dawek ma być proporcjonalny do wielkości populacji poszczególnych krajów unijnych.

źródło:

Zobacz więcej