RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19. Rekomendacje ministerstwa

Na dnie trumny trzeba umieścić warstwę substancji płynochłonnej  (fot. Rita Franca/NurPhoto via Getty Images)
Na dnie trumny trzeba umieścić warstwę substancji płynochłonnej (fot. Rita Franca/NurPhoto via Getty Images)

Ciała osób, które zmarły na COVID-19, są specjalnie zabezpieczane przed pogrzebem, m.in. przez dokładną dezynfekcję. Rekomendacje w tej sprawie znalazły się w rozporządzeniu resortu zdrowia dotyczące takich pochówków.

„Fantastyczna wiadomość, ale poczekajmy na badania”. Wirusolog o szczepionce

– To fantastyczna wiadomość, która pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku – skomentował doniesienia w sprawie szczepionki na koronawirusa prof. dr...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Właściciele zakładów pogrzebowych pytani o pochówek osób z COVID-19 tłumaczą, że zwłoki i trumny są specjalnie przygotowywane. Właściciel jednego z domów pogrzebowych przy Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wyjaśnił, że ciało osoby zmarłej na COVID-19 przed włożeniem do trumny jest odkażane, wkładane do specjalnego opakowania, a dopiero potem do trumny, która jest wcześniej dezynfekowana.

– Ma to zapewnić bezpieczeństwo pracowników zakładu, a także żałobników – powiedział. – Dbamy o to, aby zachować reżim sanitarny na każdym etapie – dodał.

Z kolei pracownik zakładu pogrzebowego na warszawskich Bielanach zwrócił uwagę na fakt, że pogrzeby te odbywają z nieco większym opóźnieniem niż pozostałe, ponieważ w tym przypadku w związku ze śmiercią członka rodziny na COVID-19 domownicy zmarłego są w kwarantannie i termin pogrzebu trzeba dostosować do jej zakończenia.

– Chodzi o to, że dopiero po wyjściu z kwarantanny mogą oni zorganizować pogrzeb – mówił.

Szczegółowe informacje dotyczące pogrzebów zmarłych na koranawirusa znalazły się w rozporządzeniu resortu zdrowia. Wynika z niego, że zwłoki osób zmarłych na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) należy zdezynfekować płynem odkażającym, który działa wirusobójczo. W takich przypadkach należy też odstąpić od standardowej procedury mycia zwłok, a w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy zachować szczególne środki ostrożności.

Premier: W środę podpisanie umowy na dostawę szczepionek

– W środę nastąpi podpisanie umowy na dostawę szczepionek. Poprzez umowy, do których przystąpiliśmy z UE, mamy równe prawo korzystania z...

zobacz więcej

Resort zdrowia podkreśla, żeby unikać ubierania zwłok do pochówku i ich okazywania. Ciało zmarłego na COVID-19 należy umieścić w ochronnym, szczelnym worku wraz z ubraniem lub okryciem szpitalnym. Worki również trzeba poddać dezynfekcji.

Zwłoki zabezpieczone w taki sposób powinny trafić do trumny lub kapsuły transportowej w przypadku przekazywania ich do krematorium. Taka kapsuła musi być wykonana z materiału umożliwiającego jej mycie i dezynfekcję. Gdy zmarły jest chowany w trumnie, na jej dnie trzeba umieścić warstwę substancji płynochłonnej o grubości 5 cm.

Gdy zwłoki znajdą się w trumnie, trzeba ją zamknąć szczelnie i spryskać płynem odkażającym o działaniu wirusobójczym. Tak samo należy postępować w przypadku transportu do krematorium.

Pomieszczenia, w których przebywała zmarła osoba, oraz wszystkie przedmioty, z którymi miała styczność, trzeba odkazić. Procedury wykonują osoby zatrudnione przez szpital lub pracujące w zakładach pogrzebowych.

Jeśli osoba zmarła w szpitalu, dezynfekcję i zabezpieczenie ciała w szczelnym worku wykonują pracownicy szpitala, a resztę – pracownicy zakładu pogrzebowego.

Ponadto osoby, które pracują przy takich zwłokach, powinny być zabezpieczone w środki ochrony indywidualnej, jak kombinezon albo długi fartuch ochronny; czepek na głowę, maskę zakrywającą otwory oddechowe, gogle lub przyłbicę ochroną, jednorazowe rękawice nitrylowe.

źródło:
Zobacz więcej