RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Marsz Niepodległości w Warszawie. Jest decyzja sądu apelacyjnego

Jeden z Marszów Niepodległości (fot. Krystian Dobuszynski/NurPhoto via Getty Images)
Jeden z Marszów Niepodległości (fot. Krystian Dobuszynski/NurPhoto via Getty Images)

Sąd II instancji postanowił oddalić zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości na postanowienie sądu I instancji, utrzymujące decyzję prezydenta Warszawy o zakazie organizacji marszu planowanego na 11 listopada – poinformował PAP pełnomocnik stowarzyszenia mec. Adam Janus. Zapowiedział, że pełnomocnicy złożą skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Poseł Konfederacji o Marszu Niepodległości: Tutaj wychodzi obłuda Trzaskowskiego

Prezydent stolicy poinformował, że w związku z opiniami sanepidu nie wyraża zgody na Marsz Niepodległości. – Rafał Trzaskowski robi z siebie...

zobacz więcej

– Z uwagi na wyczerpanie wszelkich dostępnych w kraju środków prawnych pełnomocnicy złożą skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu – zapowiedział w poniedziałek mec. Janus.

Sprawa dotyczy decyzji wydanej w piątek przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który nie wyraził zgody na organizację Marszu Niepodległości.

Trzaskowski uzasadniał, że decyzję o zakazie organizacji marszu podjął po zasięgnięciu negatywnej opinii sanepidu w tej sprawie. Od decyzji prezydenta stolicy do sądu odwołało się Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

W sobotę sąd ten oddalił odwołanie i tym samym utrzymał zakaz organizacji marszu. Postanowienie SO było nieprawomocne. W niedzielę po południu pełnomocnik Stowarzyszenia Marsz Niepodległość poinformował, że złożył do Sądu Apelacyjnego w Warszawie zażalenie na postanowienie sądu okręgowego. Zgodnie z przepisami sąd apelacyjny rozpoznaje zażalenie w ciągu 24 godzin od dostarczenia akt sprawy.

Sąd oddalił zażalenie ws. Marszu Niepodległości


W poniedziałek mec. Janus powiedział PAP, że sąd apelacyjny postanowił oddalić zażalenie stowarzyszenia. – W uzasadnieniu sąd podkreślił, że w pełni podziela poglądy zaprezentowane w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia, jak i w uzasadnieniu zażalenia stowarzyszenia sprowadzające się do tego, iż istotną rolę w demokratycznym państwie prawnym pełni wolność zgromadzeń, stanowiąc jeden z podstawowych warunków istnienia społeczeństwa demokratycznego i jest jednym z filarów praw człowieka – przekazał adwokat.

Jednak – jak dodał – zdaniem SA „w sprawie mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją, o jakiej mowa w art. 14 pkt 2 ustawy prawo o zgromadzeniach, czyli zagrożenia życia lub zdrowia w znacznych rozmiarach”.

Szef Marszu Niepodległości: Zawiadomię prokuraturę o groźbach wobec mnie

Złożę zawiadomienie do policji o groźbach karalnych kierowanych pod moim adresem – powiedział prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert...

zobacz więcej

– Zdaniem pełnomocników stowarzyszenia w toku przeprowadzonego przez prezydenta Warszawy postępowania administracyjnego nie wykazano, aby zagrożenie dla życia i zdrowia zostało uprawdopodobnione w stopniu znacznym. Ponadto nie sposób podzielić poglądu zaprezentowanego w treści uzasadnienia, że obecność prezydenta Warszawy podczas ostatnich zgromadzeń spontanicznych, czyli tzw. Strajku Kobiet, była jedynie dla pilnowania, czy nie dochodzi do naruszenia porządku publicznego – ocenił mec. Janus.

Jak zapowiedział, „z powyższych względów” w sprawie zostanie złożona skarga do ETPC.

Zmotoryzowany Marsz Niepodległości


Z kolei w niedzielę wieczorem prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz informował, że w tym roku marsz będzie „zmotoryzowany”.

„Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych uczestników, a przede wszystkim weteranów, którzy co roku nam towarzyszyli, zdecydowaliśmy się zmienić formułę naszego wydarzenia. 11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków do tego, aby przyjechać do Warszawy na rondo Romana Dmowskiego samochodami i motocyklami” – przekazało w oświadczeniu stowarzyszenie.

Pytana przez PAP o zmianę formuły zgromadzenia, rzeczniczka stołecznego ratusza podkreśliła, że zgodnie z przepisami przejazdu samochodowego nie sposób uznać za zgromadzenie. Jednocześnie jednak mówiła, że aby zorganizować przejazd ulicami Warszawy, organizatorzy Marszu Niepodległości powinni uzyskać odpowiednie zezwolenie w ratuszu. Jak dodawała, jeśli tego nie zrobią – a jest prawdopodobne, że nie zdążą – przejazd będzie stanowił wykroczenie drogowe.

Narodowcy i kibice przed kościołami. Te nagrania obiegają internet

W sieci krążą setki filmów pokazujących, jak stojący przed kościołami mężczyźni nie pozwalali się tam włamać zwolennikom aborcji. – Rzucano w nas i...

zobacz więcej

Rafał Trzaskowski na protestach


Przypomnijmy, że Rafał Trzaskowski w ostatnich dniach chętnie pojawiał się na protestach w centrum miasta.

Trzaskowski brał udział w Strajku Kobiet, którego organizatorzy zapowiedzieli, że ich głównym celem jest odwołanie rządu.

Maszerując w wielotysięcznym tłumie prezydent Warszawy relacjonował, że widzi „nieprzebrane tłumy, niemożliwe do policzenia”. Kilka dni później poinformował, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem i został skierowany na kwarantannę.

źródło:

Zobacz więcej