RAPORT

Wojna na Ukrainie

Trump zdymisjonował szefa Pentagonu

O zdymisjonowaniu Espera Trump poinformował na Twitterze (fot. Al Drago/Bloomberg via Getty Images)
O zdymisjonowaniu Espera Trump poinformował na Twitterze (fot. Al Drago/Bloomberg via Getty Images)

Prezydent USA Donald Trump poinformował w poniedziałek, że zdymisjonował szefa Pentagonu Marka Espera. Jego obowiązki przejmie Christopher Miller.

Ani Trump, ani Biden? Amerykanista kreśli bezprecedensowy scenariusz

14 grudnia Kolegium Elektorów wybierze kolejnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Można się spodziewać, że mimo protestów i pozwów sądowych Donalda...

zobacz więcej

O zdymisjonowaniu Espera Trump poinformował na Twitterze. Podziękował mu przy tym za służbę. Informując o powierzeniu kierowania resortem obrony Christopherowi Millerowi prezydent USA podkreślił, że jest on powszechnie szanowany i że na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Zapobiegania Terroryzmowi został powołany przez Senat jednogłośnie.

Espera na sekretarza obrony desygnował Trump w lipcu 2019 r. Esper pełnił wcześniej, od 2017 roku, funkcję sekretarza ds. sił lądowych w Pentagonie. Wcześniej był m.in. lobbystą wielkiego koncernu zbrojeniowego Raytheon Company. Na czele Pentagonu zastąpił Jamesa Mattisa.

Według amerykańskich mediów stosunki sekretarza Espera z prezydentem Trumpem pogorszyły się kilka miesięcy temu, gdy sprzeciwił się użyciu wojska podczas protestów Black Lives Matter. Mark Esper miał w przyszłym tygodniu udać się do Europy, by prowadzić rozmowy na temat obecności wojsk amerykańskich na kontynencie. W Waszyngtonie spekuluje się o możliwości dymisji szefów FBI i CIA.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej