RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jest szczepionka na COVID-19. „90 proc. skuteczności”

Firma może wyprodukować do 1,3 mld dawek w następnym roku  (fot. Dogukan Keskinkilic/Anadolu Agency via Getty Images)
Firma może wyprodukować do 1,3 mld dawek w następnym roku (fot. Dogukan Keskinkilic/Anadolu Agency via Getty Images)

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.

Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane. Ponad 20 tysięcy zakażeń

Koronawirus w Polsce. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 713 nowych zakażeniach i o 173 kolejnych zgonach pacjentów z COVID-19.

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. Pfizer jest pierwszym koncernem farmaceutycznym, który opublikował dane o przeprowadzonych z sukcesem zakrojonych na szeroką skalę badaniach klinicznych nad szczepionką przeciw Covid-19 – informuje Agencja Reutera.

Według firmy nie stwierdzono niczego, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki i w tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA. – To wspaniały dzień dla nauki i dla ludzkości – powiedział prezes i dyrektor naczelny Pfizera Albert Bourla.

Jeden z głównych naukowców koncernu zajmujących się szczepionkami, Bill Gruber, powiedział, że ta szczepionka pomoże nam wszystkim wydostać się z sytuacji, w której się teraz znajdujemy.

Koncern zawarł już z rządem USA wartą 1,95 mld dolarów umowę na 100 mln dawek szczepionki; jej dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej