RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

#ObiadyDlaBohaterów. Wolontariusze dostarczą ciepłe posiłki kombatantom

To druga edycja tej akcji (fot. PAP/Leszek Szymański)
To druga edycja tej akcji (fot. PAP/Leszek Szymański)

Polska Fundacja Narodowa wspiera akcję #ObiadyDlaBohaterów. Wolontariusze dostarczą ciepłe posiłki kombatantom. Wszystko po to, by osoby starsze i zasłużone zminimalizowały ryzyko zakażenia koronawirusem.

PFN i pomoc w walce z epidemią. Beneficjentów jest wielu

Polska Fundacja Narodowa wspiera placówki medyczne i inne ośrodki pomocy w walce z epidemią koronawirusa. Jednym z najistotniejszych elementów tych...

zobacz więcej

Rzecznik Fundacji Temistokles Brodowski poinformował portal tvp.info, że akcja jest odpowiedzią na apel społeczny Stowarzyszenia Odra-Niemen i Fundacji Nie zapomnij o nas.

– Inicjatywa #ObiadyDlaBohaterów wpisuje się w naszą intencję docierania do grup najwyższego ryzyka, których warunki bytowe i zdrowotne, a także aktywność w zakresie kontaktów społecznych, wskutek reżimu sanitarnego pogorszyły się, o czym świadczą wysokie wartości wskaźników izolacji społecznej – wskazuje Brodowski.

Prezes PFN Marcin Zarzecki powiedział, że dostarczanie posiłków seniorom, kombatantom, „to bardzo konieczna i konkretna działalność pomocowa PFN, która dodatkowo bazuje na mobilizacji wolontariuszy kształtując postawy prospołeczne i obywatelskie”.

– Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen, Fundacją Nie zapomnij o nas i Wojskami Obrony Terytorialnej mamy możliwość dotrzeć z pomocą do liczniejszego grona potrzebujących i uczynić więcej – wskazał Zarzecki.

PFN: Jacht „I Love Poland” startuje z Malty na regaty wokół Sycylii

Promujący Polskę jacht „I Love Poland” wystartuje w sobotę z Malty w liczących 600 mil morskich regatach żeglarskich wokół Sycylii. W załodze...

zobacz więcej

Jest to druga edycja akcji #ObiadyDlaBohaterów. Podobnie jak wiosną, wolonatriusze będą wspierać kombatantów w całym kraju.

– Oni walczyli o naszą wolność. My walczymy o ich zdrowie. Ciepły obiad, zakupy, realizacja recept oraz najważniejsze – możliwość kontaktu i rozmowy z wolontariuszami – powiedział Patryk Markuszewski, prezes Fundacji Nie zapomnij o nas.

– Jesteśmy wdzięczni, że na nasz apel – oprócz internautów – odpowiedziała również Polska Fundacja Narodowa. Dzięki ich wsparciu będziemy mogli otoczyć opieką kolejnych Bohaterów – dodaje.

Dzięki wspólnej inicjatywie Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz Polskiej Fundacji Narodowej wsparcie uzyskają kombatanci Armii Krajowej, zamieszkali na terenie kraju.

– Dostarczanie ciepłych posiłków bezpośrednio do domu ograniczy konieczność opuszczania miejsca zamieszkania i przebywania w miejscach publicznych przez osoby starsze, co przełoży się na bezpieczeństwo i zminimalizowanie ryzyka zakażenia koronawirusem – powiedział Michał Góras, wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Podczas pierwszej edycji akcji wolontariusze i organizacje pozarządowe przez trzy miesiące dostarczały ciepłe posiłki do blisko 350 kombatantów w całej Polsce. Każdego dnia w akcję zaangażowanych było ponad 100 wolontariuszy. Wsparcia udzielali również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze służb mundurowych.

– Akcja #ObiadyDlaBohaterów daje nadzieję, że potrafimy jeszcze działać ponad podziałami. Że są tematy, które łączą nas wszystkich. To też nasz wspólny obowiązek: otoczyć opieką tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. Wierzymy, że dzięki współpracy organizacji pozarządowych, instytucji państwowych, rządu i tysięcy Polaków, nasi Bohaterowie będą mieli zapewnione bezpieczne warunki w czasie epidemii – stwierdziła Karolina Bałdyga, główna koordynatorka akcji.

źródło:
Zobacz więcej