RAPORT

Pogarda

Koronawirus: skierowanie na test nie tylko od lekarza rodzinnego. MZ szykuje zmiany

Minionej doby wykonano ponad 43,4 tys. testów na obecność koronawirusa (fot. Zuzana Gogova/Getty Images)
Minionej doby wykonano ponad 43,4 tys. testów na obecność koronawirusa (fot. Zuzana Gogova/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ministerstwo Zdrowia chce rozszerzyć krąg lekarzy kierujących na badania w kierunku koronawirusa – wynika z projektu rozporządzenia w tej sprawie, który został już skierowany do konsultacji publicznych. Kto będzie mógł wypisać skierowanie na test dla osoby z podejrzeniem Covid-19?

Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane. Ponad 20 tysięcy zakażeń

Koronawirus w Polsce. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 713 nowych zakażeniach i o 173 kolejnych zgonach pacjentów z COVID-19.

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Projekt resortu zdrowia przewiduje umożliwienie lekarzom i felczerom świadczącym nocną i świąteczną opiekę zdrowotną skierowanie pacjenta podejrzanego o zakażenie lub zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie badań diagnostycznych – w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Skierowanie na test


Identyczne uprawnienia mają trafić także do lekarzy i felczerów, którzy udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej. Resort uzasadnia, że zmiana ułatwi dostęp pacjentów do świadczeń, a także przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania kadr medycznych.

Mapa zakażeń w Polsce


W poniedziałek potwierdzono w Polsce zakażenie koronawirusem u kolejnych 21 713 osób – podało w codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia. Z powodu Covid-19 zmarło 173 chorych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej