RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Baner Strajku Kobiet na Giewoncie. Policja o możliwym scenariuszu

Zdjęcie zrobiono za pomocą drona (fot. Twitter/#StrajkKobiet)
Zdjęcie zrobiono za pomocą drona (fot. Twitter/#StrajkKobiet)

Zakopiańscy policjanci wyjaśniają sprawę zawieszenia baneru Strajku Kobiet na krzyżu na Giewoncie. – Analizujemy, jakie przepisy mogły zostać złamane – mówi portalowi tvp.info Krzysztof Waksmundzki z KPP w Zakopanem.

Profanacja krzyża na Giewoncie. Nielegalny transparent Strajku Kobiet

Gigantyczny transparent z logo Strajku Kobiet rozwieszono na ramionach krzyża na szczycie Giewontu. Kilkunastometrowa konstrukcja jest wpisana do...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło w niedzielę. Baner został rozpięty na całej szerokości pięcioipółmetrowych ramion zabytkowej konstrukcji. Widniał na nim symbol czerwonej błyskawicy i hasło: „Przemoc domowa to nie tradycja”.

Wielki baner został sfotografowany z drona. Zdjęcie pojawiło się na profilu społecznościowym Strajku Kobiet Podhale. Pod hasłem: „Giewont zdobyty! Wyd....ć z przemocą!” pojawiły się także kolejne zdjęcia zrobione przez turystów. Poinformowano także, że baner został ściągnięty od razu po akcji.

Sprawę wyjaśnia policja. – Zbieramy informacje na temat tego zdarzenia, o którym dowiedzieliśmy się wczoraj z mediów. Analizujemy, jakie przepisy zostały złamane poprzez zawieszenie tego baneru – mówi nam Waksmundzki.

Jak precyzuje, mogą być przepisy dotyczące obrażenia uczuć religijnych czy ochrony zabytków. – Krzyż na Giewoncie od kilkunastu lat jest wpisany do rejestru zabytków woj. małopolskiego – przypomina.

Mówi też, że zdjęcie krzyża z banerem zostało wykonane najprawdopodobniej za pomocą drona. – W tym przypadku mówimy o złamaniu zakazu lotów na terenie parku narodowego – dodaje. Wskazuje, że zostaną podjęte decyzje odnośnie tego, w jakiej formie sprawa zostanie wyjaśniona.

Krzyż na Giewoncie postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. Kazimierza Koszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami.

źródło:
Zobacz więcej