RAPORT

Pogarda

Szef KPRM o narodowej kwarantannie: Pełny lockdown nie jest nieuchronny

Od soboty w Polsce obowiązują nowe obostrzenia w walce z koronawirusem (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Od soboty w Polsce obowiązują nowe obostrzenia w walce z koronawirusem (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Chcemy uniknąć narodowej kwarantanny; byłoby to bardzo duże obciążenie dla naszej gospodarki – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. W Programie 1 Polskiego Radia przyznał jednak, że pełny lockdown nie jest nieuchronny, a liczba osób trafiających z powodu koronawirusa do szpitali spada.

Od dziś zmiany w nauczaniu. Rozporządzenie wchodzi w życie

Od poniedziałku do 29 listopada uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Przedszkola,...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Cały czas rozbudowujemy bazę łóżek covidowych – zarówno w tradycyjnych szpitalach, jak i tych tymczasowych. Trzeba jednak stwierdzić fakt: mamy za mało personelu medycznego. Stąd różnego rodzaju rozwiązania ustawowe, które mają ułatwić funkcjonowanie lekarzy, pielęgniarek – mówi szef KPRM.

Minister Michał Dworczyk wskazał, że w ostatnich dniach liczba osób trafiających do szpitali „nieco zmalała”.

Celem rządu jest – wyjaśnił – uniknięcie całkowitego zamknięcia gospodarki. Zdaniem Dworczyka jest to jeszcze możliwe, choć zagrożenie pełnym lockdownem nadal istnieje.

– Premier Mateusz Morawiecki mówił o tym bardzo wyraźnie. Chcielibyśmy jednak uniknąć narodowej kwarantanny. Byłoby to bardzo duże obciążenie dla naszej gospodarki, dlatego prowadzimy politykę drogi środka – tłumaczy minister.

– Jeżeli nastąpi przekroczenie liczby 70-75 osób zakażonych na 100 tys. mieszkańców przez siedem dni – wtedy będziemy musieli się liczyć z narodową kwarantanną – zaznaczył Dworczyk.


O takim scenariuszu w środę mówił premier Mateusz Morawiecki, gdy ogłosił nowe restrykcje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej