RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruś: Ponad 800 zatrzymanych podczas protestów przeciw Łukaszence

Ponad 800 osób zostało zatrzymanych w niedzielę na Białorusi podczas protestów (fot. PAP/EPA/STR)
Ponad 800 osób zostało zatrzymanych w niedzielę na Białorusi podczas protestów (fot. PAP/EPA/STR)

Ponad 800 osób zostało zatrzymanych w niedzielę na Białorusi podczas protestów przeciwko Alaksandrowi Łukaszence – poinformowało centrum praw człowieka Wiasna. Wcześniej informowano o 700 zatrzymanych.

Kreml: strajk kobiet to kara za to, co Polska zrobiła na Białorusi

„Rosyjska propaganda insynuuje, że władze RP stoją za organizowanymi na Białorusi protestami społecznymi, Kremlowska propaganda przekonuje, że...

zobacz więcej

Według danych Wiasny niektóre z osób zatrzymanych zostały już zwolnione.

Wśród zatrzymanych są znani sportowcy: srebrny medalista olimpijski w dziesięcioboju z 2008 r. Andrej Krauczanka i wielokrotny mistrz Białorusi w kick-boxingu i tajskim boksie Iwan Hanin, jak również Miss Białorusi z 2008 r. Wolha Chiżynkowa.

Zatrzymanych zostało również kilkoro dziennikarzy: fotoreporterzy Światasłau Zorki i Wiktar Wołaczka, jak równie dziennikarka agencji BiełaPAN Jana Ausiajuszkina - podało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Do zatrzymań doszło przede wszystkim w Mińsku, ale odbywały się także w innych miastach: Witebsku, Bobrujsku, Homlu, Grodnie, Mohylewie, Lachowiczach, Pińsku i Berezie.

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Ich uczestnicy domagają się ustąpienia Alaksandra Łukaszenki.

źródło:

Zobacz więcej