RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Profanacja krzyża na Giewoncie. Nielegalny transparent Strajku Kobiet

Krzyż na Giewoncie jest zabytkiem (fot. Schöning/ullstein bild via Getty Images;Twitter/J Scheuring-Wielgus)

Gigantyczny transparent z logo Strajku Kobiet rozwieszono na ramionach krzyża na szczycie Giewontu. Kilkunastometrowa konstrukcja jest wpisana do rejestru zabytków i umieszczanie na niej jakichkolwiek przedmiotów jest niezgodne z prawem. Podobnie, jak loty dronami nad parkami narodowymi – a właśnie zdjęcia oszpeconego krzyża wykonane z drona opublikowano na oficjalnej stronie Strajku Kobiet.

Rozmiar transparentu i fakt, że umieszczono go na wznoszących się kilkanaście metrów nad szczytem ramionach krzyża wskazuje, że osoby, które to uczyniły, musiały wspiąć się po zabytkowej konstrukcji z 1901 r. Również to jest zabronione.Akcję poparła między innymi posłanka Lewicy, Joanna Scheuring-Wielgus. Zdania internautów na temat akcji Strajku kobiet na Giewoncie są podzielone. Część przyjęła do wiadomości deklarowaną intencję, jaką miałaby być walka z przemocą domową.

Inni jednak, również osoby deklarujące poparcie dla Strajku Kobiet, uznali akcję na Giewoncie za przesadę. „Jeśli chcemy, by nasze poglądy były szanowane, to szanujmy poglądy innych” – wskazywano.

Właśnie w kontekście tamtego incydentu media, również TVP, przypominały, że umieszczanie jakichkolwiek przedmiotów na zabytkowym krzyżu jest niezgodne z prawem.

Czytaj także: Liderka Strajku Kobiet: anarchistki podkładały bomby, stójkowi sr**li po gaciach, jestem za tym 

Opinie internautów były podzielone (fot. FB/strajkkobietpodhale)

źródło:
Zobacz więcej