RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mińsk: Zatrzymano kilkuset demonstrantów

OMON zatrzymywał demonstrujących w Mińsku (fot. PAP/EPA/STR)
OMON zatrzymywał demonstrujących w Mińsku (fot. PAP/EPA/STR)

Masowe i brutalne zatrzymania demonstrantów towarzyszyły protestowi białoruskiej opozycji w Mińsku. Zamknięte przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” informuje o ponad 700 osobach zatrzymanych w stolicy.

Łukaszenka do władz Polski i Litwy: Zacznijmy żyć w przyjaźni i współpracujmy

Chcę jeszcze raz zaapelować z tego miejsca, tj. z Białoruskiej Elektrowni Atomowej: zacznijmy żyć w przyjaźni, zacznijmy współpracować – zwrócił...

zobacz więcej

Milicyjny OMON zatrzymywał demonstrantów od momentu rozpoczęcia manifestacji. Według danych Wiasny z niedzieli wieczorem zatrzymano 725 osób, przy czym niektóre zostały już zwolnione.

Protestujący nie mogli uformować jednej dużej kolumny, gdyż funkcjonariusze zajęli całe centrum stolicy. Dlatego ludzie demonstrowali w różnych częściach miasta, w kilku mniejszych kolumnach, które liczyły po kilka tysięcy ludzi.

Wśród zatrzymanych są znani sportowcy: srebrny medalista olimpijski w dziesięcioboju z 2008 r. Andrej Krauczanka i wielokrotny mistrz Białorusi w kick-boxingu i tajskim boksie Iwan Hanin, jak również Miss Białorusi z 2008 r. Wolha Chiżynkowa.

Zatrzymanych zostało również kilkoro dziennikarzy: fotoreporterzy Światasłau Zorki i Wiktar Wołaczka, jak równie dziennikarka agencji BiełaPAN Jana Ausiajuszkina – podało niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Czytaj także: Kreml: strajk kobiet to kara za to, co Polska zrobiła na Białorusi 

źródło:
Zobacz więcej