RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czas męczenników. Chrześcijanie ciągle najbardziej prześladowani

W drugą niedzielę listopada Kościół obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym (fot. Ibrahim Ezzat/NurPhoto via Getty Images)
W drugą niedzielę listopada Kościół obchodzi Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym (fot. Ibrahim Ezzat/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Obchodzony 8 listopada XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest okazją do przyjrzenia się, jak wygląda sytuacja chrześcijan w różnych krajach. To właśnie oni stanowią od dawna najbardziej prześladowaną grupę wyznaniową na świecie. Według raczej zaniżonych danych w ub. r. co najmniej 260 mln wyznawców Chrystusa doświadczyło różnych form niesprawiedliwości: dyskryminacji, przemocy fizycznej i innych ograniczeń. W tym roku pod hasłem „Podaruj nadzieję” zebrane fundusze zostaną przekazane na wsparcie Kościoła w Republice Środkowoafrykańskiej.

Atak nożownika w pobliżu kościoła w Nicei. Są ofiary śmiertelne

Trzy osoby nie żyją, a kilka osób zostało rannych podczas ataku nożownika w Nicei. Według Agencji Reutera mężczyzna wszedł do bazyliki i poderżnął...

zobacz więcej

Wszystkie raporty poświęcone tym zagadnieniom, niezależnie od ich źródła (np. Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie [PKW], protestanckiej organizacji Open Doors [OD] czy Departamentu Stanu USA), wskazują jednoznacznie na szczególnie trudne położenie chrześcijan w krajach islamskich.

Z dokumentu OD za 2019 rok wynika, że w pierwszej 50-tce krajów najbardziej ograniczających prawa chrześcijan, prawie 40 to te, w których przeważają i rządzą muzułmanie. A w pierwszej dziesiątce jest aż 7 takich reżimów, kolejno: Afganistan, Somalia, Libia, Pakistan, Sudan, Jemen i Iran.

– Obok ofiar materialnych możemy także wesprzeć Kościół w tamtym kraju poprze modlitwę czy post. To jest w zasięgu każdego bez względu na wiek, zdrowie czy stan posiadania – powiedział dyrektor polskiej sekcji Papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.

Wyjaśnił, że co roku wybierany jest inny kraj, w którym Kościół, zdaniem Konferencji Episkopatu Polski - przeżywa największe trudności.

– Mieliśmy akcje dedykowane Pakistanowi, Syrii, Irakowi czy Nigerii. W tym roku zdecydowaliśmy się wesprzeć Kościół w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie posługuje 30 misjonarzy z Polski, a dwóch biskupów to duchowni z naszej Ojczyzny – powiedział ks. Cisło.

– Przeważnie wybierane są państwa, w których chrześcijanie są mniejszością lub doświadczają prześladowania ze strony skrajnych ugrupowań islamskich – dodał.

Dyrektor polskiej sekcji PKWP powiedział, że dramatem Republiki Środkowoafrykańskiej są jej bogactwa naturalne – złoża diamentu, uranu czy kobaltu, o które różne siły polityczne na świecie zabiegają doprowadzać do destabilizacji państwa. – Wyrazem tego są trwające od 2012 roku rebelie. Obecnie teren nimi ogarnięty – to ponad 80 proc. obszaru kraju. Ludzie są napadani, przepędzani, dochodzi do przemocy – powiedział ks. prof. Cisło.

Zagrożenie terroryzmem we Francji wciąż co najmniej wysokie

Minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner oświadczył, że zagrożenie terroryzmem wciąż jest w kraju wysokie lub bardzo wysokie....

zobacz więcej

Zwrócił uwagę, że na 5 mln obywateli Republiki Środkowoafrykańskiej jest obecnie 600 tys. uchodźców wewnętrznych i ponad 500 tys. uchodźców przebywających w obozach przejściowych w krajach ościennych. – W konsekwencji wśród młodzieży w wieku 13-24 lata poziom analfabetyzmu sięga 70 proc. – poinformował duchowny.

Wyjaśnił, że takie osoby stają się łatwym łupem bojówek, które na siłę wcielają później dzieci i młodzież do ugrupowań zbrojnych robiąc z nich często terrorystów. – To pokazuje, jak ważna jest edukacja, która pomaga młodym być bardziej świadomymi ludźmi oraz poprawić swój byt – powiedział dyrektor polskiej sekcji PKWP.

„Pomoc Kościołowi w Potrzebie” apeluje o wsparcie dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie

„Pomoc Kościołowi w Potrzebie” apeluje o wsparcie dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Okazją do apelu jest szósta rocznica wypędzenia irackich...

zobacz więcej

Decyzję o tym, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym podjęła Konferencja Episkopatu Polski podczas 346. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze w dniu 27 listopada 2008 r. Organizatorem tego dnia jest Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Co roku wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) pomaga katolikom w 140 krajach. Zakres pomocy obejmuje: ewangelizację w mediach, kształcenie teologiczne, apostolat biblijny, pomoc duszpasterską, katechezę, stypendia mszalne, środki transportu, pomoc budowlaną. Pomoc Kościołowi w Potrzebie założył w 1947 r. holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003).

Od 2009 r. Sekcja Polska PKWP, przy aprobacie Konferencji Episkopatu Polski, organizuje Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Zainicjowała również wydanie publikacji „Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniu chrześcijan”. Wydało też „Wierzę. Mały Katechizm katolicki” i przetłumaczoną na 176 języków książkę dla dzieci „Bóg przemawia do swoich dzieci: wybrane teksty z Biblii”.

Wspierać można wysyłając SMS o treści RATUJE, pod numer 72405. Koszt to 2 zł plus VAT (2,46 zł. brutto) lub wpłacając na konta: ING Bank Śląski o/ Warszawa 31 1050 1025 1000 0022 8674 7759 bądź PKO BP o/ Warszawa 87 1020 1068 0000 1402 0096 8990.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej