RAPORT

Pogarda

Awans dla rosyjskiego lekarza, który zajmował się Nawalnym

Aleksiej Nawalny wraca do zdrowia po zatruciu nowiczokiem (fot. PAP/ITAR-TASS, Sergei Fadeichev)
Aleksiej Nawalny wraca do zdrowia po zatruciu nowiczokiem (fot. PAP/ITAR-TASS, Sergei Fadeichev)

Najnowsze

Popularne

Aleksandr Murachowski, lekarz naczelny szpitala w Omsku, gdzie trafił w sierpniu opozycjonista Aleksiej Nawalny, objął w rządzie obwodu urząd ministra zdrowia – poinformowały władze obwodu omskiego. Lekarze z Omska wykluczyli, by Nawalny padł ofiarą otrucia.

Weszły w życie sankcje za próbę otrucia Aleksieja Nawalnego

W czwartek w UE weszły w życie sankcje wobec sześciu osób i jednego podmiotu za zaangażowanie w próbę otrucia Aleksieja Nawalnego. Zostali nimi...

zobacz więcej

Kandydatura Murachowskiego została uzgodniona z ministerstwem zdrowia Rosji i w sobotę decyzję o jego nominacji podpisał gubernator obwodu omskiego Aleksandr Burkow – podały służby prasowe regionalnego rządu.

5 listopada Burkow zdymisjonował dotychczasową minister Irinę Sołdatową. Powodem były protest lekarzy: w szpitalach w Omsku brakowało miejsc dla pacjentów z koronawirusem i karetki pogotowia przywiozły chorych pod budynek resortu zdrowia, by w ten sposób zwrócić uwagę urzędników na trudną sytuację.

Murachowski kierował szpitalem nr 1 pogotowia ratunkowego w Omsku, gdy 20 sierpnia w mieście tym wylądował awaryjnie samolot, którym Nawalny leciał z Tomska do Moskwy. Opozycjonistę, który stracił przytomność na pokładzie samolotu, umieszczono w omskim szpitalu. Nawalny spędził tam dwie doby, zanim - na wniosek rodziny - został zabrany na leczenie do Niemiec.

Murachowski zapewniał, że w organizmie Nawalnego lekarze z Omska nie znaleźli żadnych śladów trucizny. Później specjaliści niemieccy uznali, że opozycjonista został otruty bojowym środkiem trującym z grupy tzw. Nowiczoków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej