RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Joe Biden: Zwyciężymy w tych wyborach [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Wygram te wybory większością głosów – powiedział kandydat Demokratów na prezydenta Joe Biden w piątek wieczorem czasu lokalnego. – Ponad 74 milionów Amerykanów przemówiło głośno – podkreślił przemawiając w Wilmington w stanie Delaware.

Trump: Biden nie ma prawa ogłaszać swego zwycięstwa

Donald Trump napisał na Twitterze, że Joe Biden nie ma prawa ogłaszać swego zwycięstwa w wyborach prezydenckich przed zakończeniem procesów...

zobacz więcej

Biden w wystąpieniu w hali Chase Center nie ogłosił się zwycięzcą wyborów. Nieoficjalnie sztab Demokraty rozważał wcześniej taką opcję o ile wyborczą wygraną przyznałyby mu wcześniej media.

– Drodzy Amerykanie, nie mamy ostatecznej deklaracji zwycięstwa, ale liczby są jasne. (...) Wygramy ten wyścig - powiedział Biden w towarzystwie kandydatki na wiceprezydenta senator Kamali Harris.

– Zobaczcie co się wydarzyło od wczoraj. 24 godziny temu przegrywaliśmy w Georgii, teraz prowadzimy i wygramy tam. Podobnie w Pensylwanii – i tam też wygramy. Prowadzimy też w Arizonie i Newadzie, zresztą w Newadzie nasza przewaga podwoiła się. Prawdopodobnie zdobędę około 300 głosów elektorskich – zaznaczył.

– Jesteśmy na drodze, by uzyskać ponad 300 głosów elektorskich. Spójrzcie na ogólnokrajowe liczby. Wygramy wyścig z wyraźną przewagą, z narodem opowiadającym się za nami - ocenił Biden.

– Możemy być przeciwnikami, ale nie jesteśmy wrogami. Jesteśmy Amerykanami (...) Musimy porzucić gniew i demonizowanie - wzywał. Zapewniał też, że „demokracja działa”, a wszystkie głosy zostaną zliczone.

Z wyliczeń „New York Times” oraz stacji MSNBC wynika, że polityk z Delaware może na noc z piątku na sobotę być pewnym 253 głosów elektorskich. Bliski jest triumfu w Pensylwanii, w której powiększył przewagę nad ubiegającym się o reelekcję prezydentem Donaldem Trumpem do ok. 28 tys. głosów. Stan ten zapewnia 20 głosów elektorskich, a zwycięstwo w nim Bidena oznaczałoby jego wygraną w całym wyścigu o Biały Dom.

Równocześnie były zastępca Baracka Obamy prowadzi także w innych stanach, w których wynik wyborczy nie jest jeszcze rozstrzygnięty - w Georgii (16 głosów elektorskich), Arizonie (11) oraz w Nevadzie (6).

Biden wystąpił w hali Chase Center mimo że wcześniej zapowiadano, że do jego przemówienia dojdzie przed tym budynkiem. Późnym wieczorem zrezygnowano z wystąpienia na zewnątrz. Zebranych przed halą w samochodach sympatyków Bidena poproszono o powrót do domów. Wielu z nich już w noc z piątku na sobotę oczekiwało ogłaszania wygranej. – Jeszcze trochę cierpliwości – apelowali wolontariusze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej