RAPORT

Pogarda

Góra lodowa zagraża wyspie. Katastrofa wpłynęłaby na populację fok na świecie [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Największa na świecie góra lodowa znana jako A68a zbliża się do Georgii Południowej, brytyjskiego terytorium zamorskiego na południowym Atlantyku. Jest podobnych rozmiarów co sama wyspa i może zagrozić koloniom pingwinów i fok – uważają eksperci z Europejskiego Programu Obserwacji Ziemi Copernicus.

Antarktyda straciła górę lodową wielkości Malty. Zobacz, jak to wyglądało

Od Pine Island, najszybciej topniejącego lodowca na Antarktydzie, oderwał się właśnie fragment góry lodowej wielkości Malty – poinformowała...

zobacz więcej

Góra lodowa A68a oderwała się od lodowca szelfowego Larsena, przylegającego do Półwyspu Antarktycznego w lipcu 2017 roku. Obecnie ma 158 km długości i 48 km szerokości. Natomiast wymiary Georgii Południowej to ok. 165 km długości i 35 km szerokości. To największa wyspa brytyjskiego terytorium zamorskiego Georgii Południowej i Sandwichu Południowego.

Obecnie A68a znajduje się na kursie kolizyjnym z Georgią Południową i przemieszcza się 1 km na dobę. Według obliczeń naukowców za miesiąc mogłaby dotrzeć do wyspy. – To byłoby bardzo złe, gdyby osiadła przy wejściu do jednej z ważnych zatok – ocenił Peter Fretwell z British Antarctic Survey, brytyjskiej organizacji zajmującej się badaniami nad Antarktydą i wyspami Antarktyki.

Eksperci alarmują, że zagrożone są nie tylko kolonie pingwinów i fok, zamieszkujące brytyjską wyspę. Geraint Tarling z BAS ocenił, że katastrofa tego typu mogłaby wpłynąć na populację tych gatunków na całym świecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej