RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lamy pomogą w walce z koronawirusem? Ich przeciwciała chronią ludzkie komórki

Przeciwciała lamy okazały się bardzo wytrzymałe (fot.REUTERS/David Mercado)

Znacznie mniejsze od ludzkich przeciwciała lamy skutecznie neutralizują koronawirusa SARS-CoV-2 – wynika z badania naukowców z amerykańskiego University of Pittsburgh School of Medicine. Zdaniem autorów badania przeciwciała te mogłyby zostać wykorzystane przy produkcji leków na COVID-19.

Metalolek pomoże w walce z koronawirusem?

Niedrogi lek przeciwdrobnoustrojowy stosowany w leczeniu wrzodów żołądka i infekcji bakteryjnych może być przełomem w walce z koronawirusem....

zobacz więcej

Naukowcy wyizolowali przeciwciała z krwi lamy o imieniu Wally. Ze względu na ich niewielkie rozmiary nadali im miano „nanociał”. Autorzy badania przekonują, że przeciwciała lamy mogą być stosowane w postaci leków wziewnych, ponieważ są stabilne także wówczas, gdy wchodzą w skład aerozolu. Lek na ich bazie może zatem trafiać bezpośrednio do płuc, co znacznie obniżyłoby koszty leczenia.

Nanociała zostały wystawione na działanie aktywnego koronawirusa. Jak się okazało, są one wielokrotnie skuteczniejsze w neutralizowaniu patogenu niż ludzkie przeciwciała. Podczas badania wyszło na jaw, że nawet ułamek nanograma z przeciwciałami lamy jest w stanie uchronić milion ludzkich komórek przed zakażeniem.

Kolejną zaletą nanociał jest fakt, że można je przechowywać w temperaturze pokojowej nawet przez sześć tygodni.

– Natura jest najlepszym wynalazcą – powiedział Yi Shi, adiunkt na wydziale biologii w University of Pittsburgh School of Medicine i jeden z autorów odkrycia.

źródło:
Zobacz więcej