RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Młodzi Syryjczycy uprawiają parkour na zniszczonych budynkach [WIDEO]

Młodzi Syryjczycy w chwilach rozejmu uprawiają parkour w ruinach budynków zniszczonych działaniami wojennymi. Rozwijaniu aktywności fizycznej, która polega na pokonywaniu przeszkód w jak najszybszy i najprostszy sposób, sprzyja fakt, że szkoły pozostają zamknięte z powodu wojny i pandemii.

Kryzys żywnościowy w Syrii. „Potrzeby nigdy nie były większe”

Syryjczycy zmagają się z bezprecedensowym kryzysem głodowym, który pogłębia się w związku z rosnącymi cenami podstawowych produktów żywnościowych –...

zobacz więcej

9-letni Hadi Sawaz, mieszkaniec Aleppo przeprowadził się wraz z rodziną do Idlib, kiedy w ich mieście rozpoczęły się walki. Mimo trudnej sytuacji, Hadi wraz z braćmi wykorzystuje wolny czas na ćwiczenie parkouru.

Według 9-latka zniszczenia spowodowane przez działania wojenne ułatwiają wspinanie się na budowle. – Zniszczenia sprawiają, że skakanie z budynku na budynek jest łatwiejsze, ale staje się to także bardziej niebezpieczne – przyznał Hadi. – Chcę zostać mistrzem w gimnastyce, również za granicą – wyjawił.

Szkoły zostały zamknięte z powodu wojny i epidemii koronawirusa. – Przez większość czasu zostajemy w domu, aż do zawieszenia broni. Wtedy chodzimy w ruiny, aby ćwiczyć. Chcemy pokazać światu, że pomimo sytuacji, w której jesteśmy, oraz pomimo zniszczeń, możemy wciąż uprawiać sport – powiedział brat 9-latka, Ahmed Sawaz. Jak zaznaczył, nie przestaną tego robić. – Nawet jeśli wszystko jest zdewastowane, nadal trenujemy na asfalcie.

Młodzi Syryjczycy ćwiczą także freerunning – odmianę parkouru. Na trasie biegu wykonują trudne tricki i efektowne akrobacje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej