RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mutacja koronawirusa. Dania zamknęła Jutlandię Północną

Restrykcje mają obowiązywać do 3 grudnia (fot. PAP/EPA/MARTIN ZIEMER)

Premier Danii Mette Frederiksen podjęła decyzję o zamknięciu Jutlandii Północnej – najbardziej wysuniętego na północ regionu kraju. Ma to uniemożliwić rozprzestrzenianie się mutacji koronawirusa, który został potwierdzony już u 12 osób. Wykryto go na fermie norek, co spowodowało wybicie 15 mln zwierząt. W regionie wstrzymany zostaje transport publiczny.

Szef szpitala na Stadionie Narodowym: Nie mamy problemu z personelem

Grafik pracy lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałych pracowników jest zapełniony na najbliższy miesiąc – poinformował odpowiedzialny za powstanie i...

zobacz więcej

– To jest prawdziwe zamknięcie Jutlandii Północnej - stwierdziła premier Danii Frederiksen, apelując do mieszkańców siedmiu gmin na północy kraju o pozostanie na miejscu oraz poddanie się testom na Covid-19.

Od poniedziałku na tym obszarze nie będzie działać transport publiczny (w tym promy), a uczniowie starszych klas będą mieć nauczanie zdalne. Od soboty zamknięte będą restauracje, możliwy będzie jednak zakup dań na wynos. Nieczynne będą miejsca rozrywki, instytucje kultury oraz baseny.

Restrykcje mają obowiązywać do 3 grudnia.

Dotychczas w Danii potwierdzono 12 przypadków transmisji na człowieka zmutowanego wirusa. – Nie chcemy, aby północna Jutlandia stała się drugim Wuhanem - tłumaczy decyzję o wprowadzeniu specjalnych środków szef duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI) Kare Moelbak.

Duńskie władze przygotowują się do przetestowania na koronawirusa 280 tys. mieszkańców Jutlandii Północnej. Masowe badania oraz decyzja o zamknięciu tego regionu kraju ma związek z wykryciem mutacji koronawirusa na licznych na tym obszarze fermach norek. W środę rząd podjął decyzję o wybiciu 15 mln tych zwierząt, a ich hodowcy będą mogli starać się o rekompensaty. Do pierwszych likwidacji ferm doszło już w październiku.

Zgodnie z wyjaśnieniami duńskich władz mutacja ta nie powoduje poważniejszych skutków u ludzi, ale obniża skuteczność ludzkich przeciwciał, co zagraża opracowaniu szczepionki na Covid-19.

W Szwecji na fermach norek podjęto środki ostrożności, nie wykryto do tej pory mutacji koronawirusa, jaką zaobserwowano w Danii.

źródło:

Zobacz więcej