RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wyrok Watykanu na kard. Gulbinowicza. Surowe zakazy

Abp Gulbinowicz musi wpłacić też darowiznę na działalność Fundacji św. Józefa (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)
Abp Gulbinowicz musi wpłacić też darowiznę na działalność Fundacji św. Józefa (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk)

Kard. Henryk Gulbinowicz ma zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich. Został także pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego i pochówku w katedrze – poinformowała Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Biskupi o sytuacji w kraju. Komunikat Rady Stałej KEP

Dziś odbywa się zebranie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski – w związku z aktualną sytuacją w kraju. Ze względu na pandemię jest to pierwsze...

zobacz więcej

W komunikacie opublikowanym na stronie Nuncjatury Apostolskiej poinformowano, że „w wyniku przeprowadzenia dochodzenia ws. oskarżeń wysuwanych pod adresem kard. Henryka Gulbinowicza i po przeanalizowaniu innych zarzutów dotyczących kardynała, Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego decyzję o zakazie uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych oraz używania insygniów biskupich”.

Został też pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze – czytamy w komunikacie.

Nakazano mu wpłacenie „pewnej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej