RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Konferencja premiera ws. epidemii koronawirusa

Kolejny rządowy pakiet wsparcia dla firm zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ws. epidemii koronawirusa. Szef rządu wyjaśnił, że kolejne obostrzenia są konieczne, by zatrzymać rozwój epidemii, ale rząd wychodzi naprzeciw obawom przedsiębiorców. Morawiecki wskazał na prognozy KE, zgodnie z którymi Polska będzie miała jeden z najniższych spadków PKB i poziom bezrobocia w Europie.

Koronawirus: liczba nowych zakażeń bliska rekordu, prawie 450 ofiar śmiertelnych

Mamy 27 086 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. To blisko dobowego rekordu. Resort przekazał...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa. Ostatnie dane Eurostatu pokazywały, że sprzedaż detaliczna zwiększała się. Po tym dynamicznym odbiciu w trzecim kwartale, znajdujemy się teraz znowu w trudnej sytuacji – argumentował konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań premier.

Szef rządu podkreślił, że kluczowe znaczenie ochrony miejsc pracy. – Obroniliśmy 5 mln miejsc pracy w ostatnich miesiącach. Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa to łącznie około 150 mld zł, a na walkę z Covid-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł – argumentował.

Koronawirus a gospodarka


Premier zaprezentował 10-punktowy program działań antykryzysowych dla firm:

• dofinansowania kosztów stałych dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami;
• umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej PRF;
• wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (termin składania wniosków) oraz do 31.06.2021 (wypłaty);
• pożyczki długoterminowe z gwarancją;
• dofinansowanie zatrudnienia;
• przedłużenie zasiłku postojowego;
• zwolnienie ze składek ZUS;
• dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach „Dotacji na biznes”;
• polityka drugiej szansy;
• dofinansowanie leasingu.


– Spójna i dobra polityka finansowa, dobra polityka gospodarcza może być wraz z właściwym zachowaniem po stronie społeczeństwa najlepszą odpowiedzią na pandemię, tu i teraz. Od tego w jaki sposób będziemy utrzymywali dystans społeczny, ograniczali kontakty zależy nie tylko nasze zdrowie i życie, ale zależy również stan gospodarki – mówił na konferencji w KPRM Morawiecki.

„Szpital narodowy” zaczyna przyjmować pacjentów. Konferencja premiera

Można powiedzieć też z tego miejsca, że nigdy w historii, przynajmniej ostatnich lat, tak wiele osób nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym:...

zobacz więcej

Dodał, że to ważne jako podstawa odbicia gospodarczego na przyszły rok. Zaznaczył, że przedsiębiorcy liczyli na odrobienie start po wiosennym lockdownie, ale dzisiaj konieczne jest wprowadzenie kolejnych obostrzeń, by „zatrzymać transmisję i ekspansję wirusa”.

Ile kosztują nowe propozycje rządu?


Szef rządu podkreślił, że od początku pandemii wydaliśmy 300 mld zł na walkę z Covid-19; tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa to łącznie około 150 mld zł.

Na pytanie o koszty zapowiedzianego właśnie wsparcia Morawiecki odparł, że „całkowity, minimalny koszt zapowiadanego wsparcia to ok. 9-10 mld zł.”

– Jeśli będzie narodowa kwarantanna – będzie większy od 5 do 10 mld zł – dodał.

Nowe restrykcje


W środę Mateusz Morawiecki zapowiedział nowe restrykcje, a ogłaszając je, mówił o „hamulcu bezpieczeństwa”. Kolejnym krokiem – przestrzegł – jest „narodowa kwarantanna”.

Mapa zakażeń w Polsce

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej