RAPORT

Pogarda

„Piątka dla zwierząt” 2.0. Minister rolnictwa o nowelizacji ustawy

Grzegorz Puda został ministrem rolnictwa przed miesiącem – 6 października 2020 roku (fot. arch.PAP/Wojciech Olkuśnik)
Grzegorz Puda został ministrem rolnictwa przed miesiącem – 6 października 2020 roku (fot. arch.PAP/Wojciech Olkuśnik)

Najnowsze

Popularne

To będzie szeroka ustawa zapewniająca dobrostan zwierząt – zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda, pytany o nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Dodał, że będzie ona zawierać także zapisy dotyczące inspekcji ochrony zwierząt.

Główny Lekarz Weterynarii: Nie ma wirusa u polskich norek

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem wśród norek. Bogdan Konopka w...

zobacz więcej

Minister Puda pytany w Programie I Polskiego Radia o nową ustawę o ochronie zwierząt wskazał, że „jest przygotowywana”.

– Z tego co wiem, jest to projekt poselski, ale z tą różnicą, że będzie to ustawa o ochronie zwierząt i w jednej ustawie także połączymy ustawę o inspekcji ochrony zwierząt – powiedział. Dodał, że w związku z tym będzie to szeroka ustawa zapewniająca dobrostan zwierzętom.

Minister przypomniał, że Unia Europejska „swoim prawem zabrania stosowania uboju rytualnego bez ogłuszania i my też chcemy dostosować się do tego”.

Pytany, co możemy zyskać poprzez wprowadzenie w ustawie zakazu uboju rytualnego, minister wskazał, że polskie mięso poprzez to, że „moglibyśmy mieć niewprowadzone te przepisy mogłoby być dyskryminowane przez obniżanie ceny i ograniczenia w dostępie do rynków”. Według niego wprowadzenie ustawy o ochronie praw zwierząt skutecznie zablokuje takie praktyki.

Puda wskazał też na „interes samych rolników, rozumiany jako podnoszenie konkurencyjności”.

– Z roku na rok wzrasta w UE zapotrzebowanie na mięso pozyskiwane ze zwierząt zabijanych bez zbędnego cierpienia i ten trend jest wyraźnie rosnący – stwierdził.

Szef rolnictwa, jak mówił, „będzie rekomendował” pozostawienie zapisu o dopuszczalności rytualnego uboju drobiu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej