RAPORT

Pogarda

Dronoidy połączą Stadion Narodowy ze szpitalem MSWiA

Dronoid Hermes V8MT (fot. Facebook/Spartaqs Group)
Dronoid Hermes V8MT (fot. Facebook/Spartaqs Group)

Najnowsze

Popularne

Pomiędzy szpitalem tymczasowym na PGE Narodowy a Centralnym Szpitalem Klinicznym CSK MSWiA ma powstać dronowy system transportowy (DTS), działający na zasadzie medycznego mostu powietrznego. Drony transportowe, stanowiące trzon systemu, na wyznaczonej wcześniej podniebnej trasie między szpitalami, będą przewozić m.in. próbki wymazowe i krew do badań.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 6.11 – tylu zgonów jeszcze nie było

Blisko 3 tys. zakażeń potwierdziła minionej doby na Mazowszu Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Dwa województwa miały jeszcze większy...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„Firma Spartaqs zadeklarowała wsparcie szpitala CSK MSWiA w walce z COVID-19 poprzez technologię, którą posiada. Chodzi o technologię dronoidów cargo – skomputeryzowanych robotów latających. Firma ma podpisany list intencyjny na opracowanie systemu transportu dronami, który będzie wspomagać transport medyczny – powiedział Dariusz Werschner z firmy Spartaqs, który koordynuje ten projekt.

Pierwszy lot w historii


Lot testowy odbył się już pod koniec kwietnia między szpitalem CSK MSWiA a szpitalem na Banacha. – To był pierwszy w historii w Polsce lot zrealizowany dronem cargo – dodał.

Teraz ta współpraca będzie kontynuowała w ramach projektu łączącego PGE Narodowy i szpital MSWIA. – Przygotowujemy się do uruchomienia DST – dronowego systemu transportowego, będącego medycznym mostem powietrznym, który ma połączyć te dwa szpitale – powiedział Werschner.

Aby most powstał, wyznaczono specjalną strefę powietrzną dedykowaną lotom dronów cargo, które będą przewozić ładunek medyczny. – Te drony będą transportować testy do badań, krew do badań, próbki wymazowe ze stadionu do laboratorium w szpitalu MSWiA – mówił. Drony będą mieć dwa lądowiska – jedno przy stadionie, a drugie przy szpitalu. Lot każdego drona będzie nadzorowany z dwóch miejsc: z centrum kontroli lotów na stadionie PGE oraz z analogicznego centrum – bazy w Mikołowie, gdzie znajduje się siedziba firmy Spartaqs.

Pierwszym lotem firma chwaliła się w mediach społecznościowych


Dronoidy polskiej produkcji


Drony, które będą latać między szpitalami, to najnowocześniejsze dronoidy (skomputeryzowane, latające roboty) typu Hermes produkcji polskiej firmy Spartaqs. Hermes uzyskał rejestrację jako statek powietrzny o numerze bocznym SP-YHMS i jako pierwszy dron w Polsce przeszedł szereg testów i uzyskał zgodę Urzędu Lotnictwa Cywilnego na wykonywanie lotów operacyjnych oraz automatycznych poza zasięgiem widoczności wzrokowej BVLOS.

„Szpital narodowy” zaczyna przyjmować pacjentów. Konferencja premiera

Można powiedzieć też z tego miejsca, że nigdy w historii, przynajmniej ostatnich lat, tak wiele osób nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym:...

zobacz więcej

Wstępnie na 7,5-kilometrowej trasie pomiędzy szpitalami będą latać dwa dronoidy, które będą pokonywać ten dystans w 8 minut. „Korytarz” od PGE Narodowego wiedzie nad Wałem Miedzeszyńskim, skręca na lewy brzeg Wisły w okolicach Mostu Łazienkowskiego, wiedzie nad Al. Armii Ludowej, przecina Pole Mokotowskie, teren sąsiednich ogródków działkowych i dociera nad Szpital MSWiA od strony ul. Kulskiego.

W poniedziałek 10 listopada mają się odbyć loty testowe, po których planowane są już rutynowe loty, które mają być uruchomione w ciągu kolejnych dwóch tygodni.

Korytarz powietrzny wyłączony z ruchu


Paweł Szymański, dyrektor Departamentu Bezzałogowych Statków Powietrznych ULC, powiedział, że nad obszarem, nad którym będzie się poruszał dron, zostanie wydzielona specjalna strefa, do której nie będą mogły wlatywać inne drony, a także będą ją musiały omijać inne statki powietrzne.

– Oczywiście wszystko będzie koordynowane z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej – wytłumaczył Szymański.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej