RAPORT

Pogarda

Były prezydent Kosowa w areszcie Trybunału w Hadze

Hashim Thaci oddał władzę (fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ)
Hashim Thaci oddał władzę (fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Kosowa Hashim Thaci, który ogłosił w czwartek rezygnację z urzędu w związku z ciążącymi na nim zarzutami o zbrodnie wojenne, został przewieziony do aresztu Międzynarodowego Trybunału w Hadze.

Prezydent Kosowa podejrzewany o zbrodnie wojenne

Prezydent Kosowa Hashim Thaci zadeklarował, że „natychmiast” ustąpi, jeśli zarzuty dotyczące zbrodni wojennych podczas konfliktu z Serbią zostaną...

zobacz więcej

Wraz z Thacim do Hagi zostało przewiezionych jeszcze trzech innych dowódców Armii Wyzwolenia Kosowa: Rexhep Selimi – obecnie deputowany do parlamentu Kosowa, Kadri Veseli – przewodniczący Demokratycznej Partii Kosowa, z którą związany jest także prezydent Thaci, a także Jakup Krasniqi – jeden z nestorów kosowskiej opozycji.

Cała czwórka jest oskarżana o nadzorowanie nielegalnych obozów, w których byli przetrzymywani w nieludzkich warunkach przedstawiciele serbskiej mniejszości i albańskiej opozycji. Jeńcy byli torturowani, a niekiedy zabijani.

52-letni Thaci, który w 2008 r. po ogłoszeniu przez Kosowo niepodległości stanął na czele rządu, a w 2016 r. został wybrany na urząd prezydenta, twierdzi, że jest niewinny, a zarzuty są bezpodstawne. Po otrzymaniu z Hagi informacji, że Międzynarodowy Trybunał podtrzymał zarzuty, Thaci ogłosił dymisję, by „w ten sposób chronić integralność państwa” – tłumaczył.

Obserwatorzy zgodnie oceniają, że dymisja Thaciego może doprowadzić do destabilizacji sytuacji wewnętrznej w Kosowie.

Agencja Reutera podaje, że Hashim Thaci przybył w późnych godzinach popołudniowych na lotnisko w Prisztinie, skąd został przewieziony do Hagi. W stolicy Holandii przejęli go śledczy z izby zajmującej się zbrodniami wojennymi w Kosowie popełnionymi w trakcie wojny trwającej tam w latach 1998-99. Thaci był w tym okresie jednym z dowódców Armii Wyzwolenia Kosowa i bezpośrednio angażował się w walki z serbskimi milicjami oraz serbską armią, które broniły mniejszości serbskiej w Kosowie.

Prezydent Kosowa rezygnuje. Jest oskarżany o zbrodnie wojenne

Prezydent Kosowa podał się do dymisji. Ma to związek z oskarżeniem o popełnienie zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości podczas wojny o...

zobacz więcej

Zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości

Specjalna Izba Sądowa ds. Kosowa (KSC) w Hadze, powołana do życia w 2015 r., poinformowała o wniesieniu zarzutów wobec Thaciego oraz dziewięciu innych osób w czerwcu. Wszyscy oni zostali oskarżeni o zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne na Serbach podczas wojny w Kosowie w latach 1998-99. Thaci był wówczas jednym z przywódców Armii Wyzwolenia Kosowa (UCK). Zdaniem prokuratorów z Hagi, oskarżeni winni są prawie stu zabójstw Serbów, Romów i przeciwników politycznych.

Oddanie się w ręce sprawiedliwości przez Thaciego zostało odebrane jako pozytywny sygnał przez Komisję Europejską i Parlament Europejski. Prezydent Kosowa jeszcze w lipcu dobrowolnie spotkał się ze śledczymi z Hagi dla przedyskutowania ciążących na nim zarzutów – przypomina Reuters.

Jako „szansę na wyjaśnienie okoliczności zbrodni wojennych popełnionych przez Armię Wyzwolenia Kosowa” zakwalifikował postawienie zarzutów byłemu kosowskiemu prezydentowi deputowany do parlamentu Serbii Milovan Drecun.

– To sygnał, że proces pociągania do odpowiedzialności osób, które popełniły tego rodzaju zbrodnie, jest w istocie nieodwracalny – ocenił.

Przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze sądzeni byli już dowódcy serbscy oskarżani o zbrodni wojenne, w tym były serbski prezydent Slobodan Milosević, który w 2006 r. zmarł w więzieniu w Hadze.

Informacja o postawieniu zarzutów Hashimowi Thaciemu, który cieszy się wielką estymą w Kosowie została odebrana z wielki niezadowoleniem w Kosowie, czemu dają wyraz kosowscy politycy i kosowska ulica.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej