RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Młodzi muzułmanie z Mosulu sprzątają kościoły. Wzywają chrześcijan do powrotu

Wolomtariusze zachęcają chrześcijan do powrotu (fot. REUTERS/Abdullah Rashid)
Wolomtariusze zachęcają chrześcijan do powrotu (fot. REUTERS/Abdullah Rashid)

Młodzi muzułmanie z Mosulu w północnym Iraku pomagają w odgruzowywaniu miejscowych kościołów zniszczonych kilka lat temu przez bojowników z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, zachęcają chrześcijan, by wracali w strony, z których musieli uciekać przed islamistami.

„Rekolekcje dla wszystkich”. Jasna Góra zaprasza zwolenników i przeciwników aborcji

Na Jasnej Górze rozpoczyna się narodowa nowenna – trwająca 9 dni modlitwa o pokój i jedność. Jej kulminacyjnym punktem będą trzydniowe rekolekcje...

zobacz więcej

– Jest to nasze przesłanie, które kierujemy (do chrześcijan – przyp. red.). Mówimy im: wracajcie, Mosul jest niepełny bez was! – powiedział włoskiej agencji misyjnej AsiaNews Mohammed Essam.

Jest on współzałożycielem grupy wolontariuszy z tego miasta, zaangażowanych w przywrócenie do użytku znajdujących się tam zabytków, w tym także chrześcijańskich. Obecnie młodzi muzułmanie uprzątają z gruzu i popiołów kościół syryjskokatolicki św. Tomasza.

To historyczne miejsce kultu, wzniesione w połowie XIX w., zostało złupione i zniszczone przez bojowników tzw. kalifatu, którzy latem 2014 przejęli kontrolę nad Mosulem, zmuszając mieszkających tam od pokoleń chrześcijan do ucieczki na tereny Kurdystanu Irackiego.

Panowanie IS trwało 3 lata i było naznaczone przemocą i terrorem oraz niszczeniem miejsc symbolicznych, takich jak meczet al-Nuri i kościół al-Saa (Matki Bożej Godziny).

Rozmówca agencji nawiązał też do zbrodni popełnionych przez ludzi IS. – Chcemy zmienić postrzeganie przez mieszkańców tego regionu i miasta Mosulu. Chcemy powiedzieć, że chrześcijanie należą do tej ziemi, mają za sobą bogatą i cenną historię tutaj – powiedział Essam.

Dotychczas jedynie ok. 50 rodzin chrześcijańskich wróciło do Mosulu, choć codziennie setki osób z Równiny Niniwy i wiosek chrześcijańskich przybywa do tej metropolii ze względu na naukę lub pracę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej