RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze

Osocze stanowi 55 proc. krwi (fot. Alexander Hassenstein/Getty Images)

W dobie pandemii z każdym dniem błyskawicznie rośnie zapotrzebowanie na osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19. To bezcenny dzisiaj dar ozdrowieńców. Szczegółowe informacje można uzyskać w najbliższym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Rzecznik rządu zapowiada, kiedy może nas czekać narodowa kwarantanna

Kolejny próg bezpieczeństwa jest na poziomie ok. 29-30 tys. zakażeń koronawirusem dziennie przez następne siedem dni. Jeżeli do tego czasu epidemia...

zobacz więcej

Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Osocze może zostać pobrane od osób, które:

- przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej: 28 dni od zakończenia objawów; 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;

- są w wieku 18-65 lat;

- w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Koronawirus. Dzień po rekordzie jeszcze więcej nowych zakażeń

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 143 nowych zakażeniach koronawirusem – to najwięcej od początku epidemii. Zmarło kolejnych 367...

zobacz więcej

Rekomenduje się wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi – podano na stronie – twojakrew.pl/ozdrowiency/#. 

Jak działa terapia osoczem?

Jak podano, zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.

źródło:
Zobacz więcej