RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W niedzielę XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Najnowsze

Popularne

8 listopada Kościół w Polsce będzie obchodzić XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Z tej okazji Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wraz z Konferencją Episkopatu Polski organizuje w tym miesiącu działania w całym kraju, aby zebrać pieniądze na wsparcie chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej, najbiedniejszym kraju Afryki.

„Ochrzczeni i posłani”. Franciszek poświęcił cały październik misjom

Ponad 1000 polskich misjonarzy pracuje w 99 krajach świata. – Kościół tak długo jest żywy, jak długo jest misyjny – powiedział abp Stanisław...

zobacz więcej

„Tam cierpienie ma twarz milionów naszych braci i sióstr w wierze umierających z głodu. Twarz tysięcy dzieci zmuszanych do niewolniczej pracy w kopalniach diamentów i uranu. Tysięcy rodzin, które z obawy przed rebeliantami muszą opuszczać swoje domy, by chronić najbliższych” – wyjaśnia stowarzyszenie PKwP.

Jak poinformowano, populacja Republiki Środkowoafrykańskiej „zwiększyła się od czasu odzyskania niepodległości niemal 5-krotnie. W 1960 RŚA liczyła 1 232 tys. mieszkańców, a w 2017 ponad 5,6 mln. Na ludność kraju składa się ponad 80 grup etnicznych. Każda z nich posługuje się własnym językiem”. Liczba chrześcijan w tym kraju to 4,11 mln, co stanowi 73,5 proc. wszystkich mieszkańców. 13,8 proc. to muzułmanie, a 12,7 proc. mieszkańców wyznaje inną religię.

PKwP podało, że „RŚA to jeden z najbiedniejszych i najmniej bezpiecznych krajów na świecie. W ostatnim czasie doszło do wielu aktów dyskryminacji i brutalnych ataków, w tym zabójstw odwetowych między różnymi społecznościami. W Bangi przemoc udaje się opanować stosunkowo szybko, poza stolicą jest to niemożliwe. Przywrócenie pokoju zależy od szybkości interwencji podejmowanych przez misję ONZ (MINUSCA) i stopnia pośrednictwa Kościoła katolickiego”. Jak tłumaczy Stowarzyszenie, „władze Kościoła wzywały do zaprzestania przemocy na tle religijnym”.

Dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” prosi Polaków o wsparcie Kościoła w Republice Środkowoafrykańskiej. „To od nas zależy, czy ten Kościół otrzyma potrzebne środki do pełnienia swojej misji” – zaznaczył ks. prof. UKSW Waldemar Cisło.

„Pomoc Kościołowi w Potrzebie” apeluje o wsparcie dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie

„Pomoc Kościołowi w Potrzebie” apeluje o wsparcie dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Okazją do apelu jest szósta rocznica wypędzenia irackich...

zobacz więcej

Jak zauważył, w RŚA nawet dzieci w wieku od 5 do 14 lat muszą pracować. „Zjawisko to jest szczególnie widoczne w regionach wiejskich. Dzieci pracują w rolnictwie, górnictwie diamentów, jako pomoc domowa, przy hodowli bydła, a także przy utrzymaniu dróg. Dzieci są również zmuszane do pracy w kopalniach uranu, gdzie przyjmują śmiertelne dawki napromieniowania” – zaalarmował.

Innym problemem jest też analfabetyzm. „Wśród mężczyzn w wieku 15–24 lat wskaźnik alfabetyzacji wynosi 72,3 proc., a wśród kobiet w tym samym przedziale wiekowym 59,1. Wśród dorosłych ponad połowa nie umie czytać ani pisać. Wobec tak alarmujących danych rozumiemy prośby misjonarzy o pomoc w budowie i utrzymaniu szkół i innych placówek zajmujących się edukacją” – przekazał ks. Cisło.

Poinformował też, że potrzebne jest „wsparcie kształcenia i formacji osób dorosłych, które pomagają w prowadzeniu parafii, przygotowaniu do sakramentów”. Jak dodał dyrektor polskiego oddziału PKwP, „potrzeba również nowych kościołów i kaplic. Często te obiekty pełnią podwójną rolę: w tygodniu służą jako szkoły, a w niedziele służą do odprawiania nabożeństw”.

Inicjatywę Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” można wesprzeć m.in. poprzez wysłanie SMS-a o treści RATUJE pod nr 72405. Zebrane pieniądze mogą pomóc właśnie m.in. w rozwoju szkolnictwa w Republice Środkowoafrykańskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej