RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kwarantanna – wszystko, co należy wiedzieć [PORADNIK]

Kwarantannie nie podlegają domownicy osoby znajdującej się w izolacji z powodu kontaktu z zakażonym koronawirusem (fot. Shutterstock/Da Antipina)

Od początku epidemii koronawirusa towarzyszy nam termin kwarantanna. Ile trwa, kogo obejmuje i jakie są zasady? Pewne zmiany w zasadach izolacji wprowadziła wersja 3.0 strategii walki z Covid-19, ogłoszona w tym tygodniu przez Ministerstwo Zdrowia. Resort przygotował poradnik, w którym znalazły się najważniejsze informacje o kwarantannie – nie tylko tej domowej, ale także po powrocie z zagranicy.

Koronawirus. Dzień po rekordzie jeszcze więcej nowych zakażeń

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 27 143 nowych zakażeniach koronawirusem – to najwięcej od początku epidemii. Zmarło kolejnych 367...

zobacz więcej

Eksperci od miesięcy apelują o przestrzeganie kwarantanny, wskazując, że od postępowania nawet potencjalnie zagrożonych osób zależy bezpieczeństwo innych. Obecnie w całym kraju objętych jest nią ponad 430 tys. obywateli, a służby sanitarne mają coraz więcej pracy z monitorowaniem możliwej transmisji wirusa.

Co to jest kwarantanna i ile trwa?


Podstawowym celem kwarantanny jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Kwarantanna to nic innego jak odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na koronawirusa. Co do zasady kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

Przeważnie kwarantanna zaczyna się po tym, jak organ inspekcji sanitarnej skontaktuje się z osobą narażoną na zakażenie. Osoba ta zostaje wtedy poinformowana o okresie trwania kwarantanny, a jej dane zostają umieszczone w tzw. systemie EWP. Są jednak także inne sytuacje, jak choćby tzw. kwarantanna graniczna; kwarantanna nakładana „automatycznie” w systemie EWP następnego dnia po zleceniu wykonania testu przez lekarza POZ.

Kwarantanna domownika osoby zakażonej


Możliwa jest także kwarantanna, której podlega osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkująca z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Kwarantanna ta trwa przez cały okres izolacji zakażonego domownika plus 7 dni po zakończeni przez niego tej izolacji.

Koronawirus: Nowe obostrzenia. Konferencja premiera [TRANSMISJA]

Od soboty nowe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej szef rządu...

zobacz więcej

Domownicy „z automatu” obejmowani są kwarantanną od niedawna – ta zmiana weszła w życie 3 listopada, wraz z ogłoszeniem strategii 3.0 walki z epidemią Covid-19.

Intencją tych zmian było – tłumaczy resort – aby osoba zamieszkująca z osobą izolowaną poddała się rzeczywistej kwarantannie już od momentu uzyskania przez współmieszkańca dodatniego wyniku testu.

Zasiłek za czas kwarantanny


Jednocześnie wprowadzono również podstawę do uzyskiwania przez osobę objętą ww. kwarantanną wynagrodzenia albo zasiłku za ten okres.

Konieczne jest jednak złożenie przez ubezpieczonego oświadczenia o konieczności odbycia ww. kwarantanny. Oświadczenie obejmie informacje:

• imię i nazwisko oraz numer PESEL ubezpieczonego,
• datę rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny (dzień, w którym domownik otrzymał informację o dodatnim wyniku testu),
• datę zakończenia kwarantanny (kwarantanna kończy się po 7 dniach od momentu zwolnienia z izolacji zakażonego domownika),

Koronawirus. Kiedy może zostać wprowadzona narodowa kwarantanna?

Premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając w środę kolejne obostrzenia w związku z pandemią, zapowiedział, że jeżeli liczba przypadków zakażeń...

zobacz więcej

• imię, nazwisko, numer PESEL osoby zakażonej, a także dzień rozpoczęcia i zakończenia przez nią izolacji w warunkach domowych.

Dodatni wynik testu na Covid-19


W przypadku uzyskania dodatniego wyniku testu, kwarantanna przekształca się w izolację, która kończy się:

• u osób objawowych – 3 dni od ustąpienia objawów, ale nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów;
• u osób bezobjawowych – 10 dni liczone od uzyskania wyniku dodatniego.

Kto podlega kwarantannie?


Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkowej kwarantannie podlegają: osoby, które zostały skierowane na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2;
osoby, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną np. w pracy, szkole;
osoby zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną);

Szczepionka na Covid-19. Premier wskazuje możliwą datę

Szczepionka na Covid-19 może być dostępna już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują – przekazał premier Mateusz Morawiecki podczas...

zobacz więcej

wybrane kategorie cudzoziemców, którzy przekraczają tę granicę RP, która stanowi zewnętrzną granicę UE.

Kogo kwarantanna nie obejmuje?


Obowiązkowej kwarantannie nie podlegają:

• osoby zamieszkujące lub prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą przebywającą na kwarantannie;
• osoby zamieszkujące lub prowadzące wspólne gospodarstwo domowe z osobą skierowaną na test zarówno bezobjawową, jak również wykazującą objawy chorobowe (podejrzaną o zachorowanie na COVID-19);
• osoby, które zakończyły hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia koronawirusem,
• osoby wykonujące zawód medyczny, pod warunkiem codziennego wykonywania testu antygenowego przez co najmniej 7 dni po dniu styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych.

źródło:
Zobacz więcej