RAPORT

Pogarda

Główny Lekarz Weterynarii: Nie ma wirusa u polskich norek

W Polsce nie ma danych potwierdzających przenoszenie choroby z norki na człowieka (fot. PAP/Adrian Eugen Ciobaniuc)
W Polsce nie ma danych potwierdzających przenoszenie choroby z norki na człowieka (fot. PAP/Adrian Eugen Ciobaniuc)

Najnowsze

Popularne

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem wśród norek. Bogdan Konopka w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedział, że w naszym kraju nie ma też danych potwierdzających przenoszenie choroby z norki na człowieka, czy na odwrót.

Rzecznik rządu zapowiada, kiedy może nas czekać narodowa kwarantanna

Kolejny próg bezpieczeństwa jest na poziomie ok. 29-30 tys. zakażeń koronawirusem dziennie przez następne siedem dni. Jeżeli do tego czasu epidemia...

zobacz więcej

Konopka podkreślił, że od kilku miesięcy, w związku z doniesieniami z innych krajów europejskich, sytuacja jest monitorowana.

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła, że wszystkie norki w tym kraju powinny zostać zutylizowane ze względu na koronawirusa. Wyjaśniła, że decyzja zapadła po tym, jak odkryto, że Sars-CoV-2 mutuje w organizmach zwierząt, przez co może zagrażać skuteczności przyszłej szczepionki.

Zakażenia tym patogenem u norek potwierdzono również w Hiszpanii i Holandii – w przypadku stwierdzenia infekcji na fermie zwierzęta były wybijane.

Bogdan Konopka powiedział, że przygląda się sytuacji już od kilku miesięcy.

– To przede wszystkim Holandia rozpoczęła badania norek tam, gdzie właściciele lub obsługa zachorowali na COVID – wskazał.

Szczepionka na Covid-19. Premier wskazuje możliwą datę

Szczepionka na Covid-19 może być dostępna już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują – przekazał premier Mateusz Morawiecki podczas...

zobacz więcej

Lekarz weterynarii dodał, że badania w tym kraju potwierdziły zakażenia wśród zwierząt i miały one objawy typowe dla choroby, między innymi duszności.

Bogdan Konopka podkreślił, że jest w stałym kontakcie z głównymi lekarzami weterynarii z innych krajów, którzy wymieniają się informacjami za pośrednictwem jednego z komunikatorów internetowych. Poinformował, że w kwietniu wysłał pismo do Głównego Inspektora Sanitarnego, aby do weterynarzy docierały informacje o przypadkach zachorowań właścicieli zwierząt domowych i hodowców zwierząt futerkowych w Polsce.

Główny Lekarz Weterynarii powiedział, że do takich badań jest przygotowane laboratorium Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, które stworzyło procedurę i wytyczne do pobierania oraz dostarczania próbek. Poinformował, że do dziś „dostarczona była jedna norka, u której nie stwierdzono koronawirusa”.

Miesiąc temu w Danii wykryto, że norki będące nosicielami Sars-CoV-2 mogą zakażać ludzi. Podjęto wtedy decyzję o utylizacji 2,5 mln norek z 63 hodowli.

Dania jest jednym z największych eksporterów norek na świecie, produkuje około 17 mln futer rocznie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej