RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Serial z życia czarnych bocianów. Dramatyczne sceny w kamerze leśników [WIDEO]

Oto serial, którego scenariusz pisze natura – zapowiadają opublikowane właśnie w mediach społecznościowych wideo Lasy Państwowe. Regionalna Dyrekcja LP w Łodzi przez ostatni rok nagrywała parę czarnych bocianów oraz ich młode – od jajka do odlotu. Nie wszystkie utrzymały się przy życiu.

„Czarny książę” i jego przeciwieństwo. Równowaga w polskich lasach musi być [WIDEO]

Kilka dni temu informowaliśmy o czarnej zjawie, którą zaobserwowano w lasach Doliny Baryczy. Lasy Państwowe informują, że w okolicach Piotrkowa...

zobacz więcej

W styczniu leśnicy i ornitolodzy wytypowali dwa miejsca gniazdowania bocianów czarnych w województwie łódzkim. W każdej z lokalizacji na wysokości około 17 m zainstalowali kamery z funkcją podczerwieni – by życie ptaków można było śledzić także po zmroku.

Lasy Państwowe zachęcały do oglądania transmisji i zaznaczały, że w trakcie transmisji mogą się pojawić także sceny uznawane za drastyczne – jak walki ptaków o gniazdo, niszczenie jak, choroby piskląt czy ataki drapieżników.

Na podstawie kilkumiesięcznych obserwacji przygotowano film, który w skrócie pokazuje życie czarnych bocianów, wykluwanie młodych i ich początki.

„Wzloty, upadki, dramaty – jak to w życiu. Niestety nie wszystkie młode zdołały opuścić gniazdo” – wskazują leśnicy. Na nagraniu możemy zobaczyć atak jednego z drapieżników na trójkę bezbronnych piskląt.

Kliknij, by powiększyć (Źródło: RDLP w Łodzi)

Z dotychczasowych obserwacji osobników z lokalizatorami, którym udało się przeżyć wędrówkę jesienną, wynika, że młode bociany z łódzkich gniazd zimują w Sudanie i Czadzie.

źródło:
Zobacz więcej