RAPORT

Pogarda

Gowin: Sektor spożywczy, w tym drobny handel skorzysta na tarczy branżowej

Wicepremier podkreślił, że przed branżą spożywczą i handlem stoją nowe wyzwania (fot. Omar Marques/Getty Images)
Wicepremier podkreślił, że przed branżą spożywczą i handlem stoją nowe wyzwania (fot. Omar Marques/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział na środowym spotkaniu z branżą spożywczą i handlową, że rząd będzie wspierał drobny handel na bazarach i targowiskach podczas drugiej fali pandemii koronawirusa.

Pomoc dla sprzedawców chryzantem. Sprawdź, jak się o nią ubiegać

Do czwartku przedsiębiorcy, którzy nie sprzedali chryzantem w związku z ograniczeniami spowodowanymi epidemią COVID-19, mogą złożyć wniosek w...

zobacz więcej

„W projekcie tzw. antykryzysowej tarczy branżowej przewidujemy m.in. zwolnienie ze składek i postojowe dla przedsiębiorców handlujących na targowiskach. Proponujemy również zawieszenie na rok opłaty targowej, która stanowi obecnie poważne obciążenie dla przedsiębiorców” – poinformował podczas XIII edycji Forum Rynku Spożywczego i Handlu cytowany w komunikacie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wicepremier Gowin.

Forum ze względu na zagrożenie epidemiczne, odbyło się w formie wideokonferencji.

„Staramy się, aby ograniczenia epidemiczne były możliwie jak najmniej dotkliwe dla przedsiębiorców, jednocześnie oferujemy firmom rządowe wsparcie. W szczególny sposób chcielibyśmy ulżyć przedstawicielom drobnego handlu prowadzonego na bazarach i targowiskach” – powiedział minister rozwoju, pracy i technologii. Zapewnił też o stałym kontakcie i dialogu z branżami oraz wsłuchiwaniu się w ich potrzeby oraz realizowaniu – w miarę możliwości państwa – ich postulatów.

Wicepremier podkreślił, że przed branżą spożywczą i handlem stoją nowe wyzwania. Jednym z nich jest odchodzenie od handlu stacjonarnego na rzecz zakupów internetowych. Od wybuchu pandemii 63 proc. konsumentów kupuje artykuły spożywcze online.

Ekspert: Wzrost cen jest nieubłagany

Wzrost cen jest nieubłagany, zwłaszcza przy rosnących pensjach, nieproporcjonalnie rosnącej wydajności pracy – mówił dr Artur Bartoszewicz z SGH. W...

zobacz więcej

Gowin zachęcał do korzystania z rządowego projektu „Przenieś swoją firmę do Internetu. Zarabiaj na e-handlu”, skierowanego do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy mają sklepy stacjonarne". Zdaniem wicepremiera, w związku ze zmianami charakteru sprzedaży firmy powinny inwestować w cyfrowy rozwój i technologiczną modernizację, aby zachować konkurencyjność, dostosować się do nowych warunków oraz zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa sanitarnego.

„Doskonale rozumiem, że ta niezbędna zmiana technologiczna musi znaleźć wsparcie ze strony rządu, nie pomijając przy tym małych i średnich przedsiębiorstw. Nasze ministerstwo, wraz z resortem finansów, pracuje nad optymalnymi rozwiązaniami. Po sukcesie ulgi na B+R, która uwolniła apetyt polskich firm na innowacje, planujemy wprowadzenie ulgi na robotyzację” – zapowiedział szef MRPiT.

Ministerstwo rozwoju zauważa, że polski sektor spożywczy jest jednym z najważniejszych i najmocniejszych filarów naszej gospodarki i zatrudnia niemal 400 tys. osób. W 2019 r. polski eksport produktów spożywczych przekroczył 30 mld euro. Pomimo pandemii koronawirusa branża spożywcza odnotowuje bardzo dobre wyniki – w pierwszych 8 miesiącach bieżącego roku jej eksport wyniósł 21,9 mld euro tj. o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej