RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister Rau: Relacje Polski i USA mają charakter systemowy

Relacje Polski z USA mają charakter systemowy, co oznacza, że niezależnie, jaka administracja będzie przewodzić w Białym Domu, to jednak interesy strategiczne Polski i USA się nie zmienią – ocenił w TVP Info minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Wybory prezydenckie w USA: Biden czy Trump? [RELACJA NA ŻYWO]

Amerykańskie media po przeliczeniu głosów w Pensylwanii okrzyknęły Joe Bidena zwycięzcą wyborów prezydenckich w USA. – Będę prezydentem, który nie...

zobacz więcej

Wciąż nie są znane wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych, które odbyły się we wtorek. Najnowsze dane wskazują na uzyskanie przez kandydata Demokratów Joe Bidena 227 głosów elektorskich oraz 213 głosów elektorskich przez kandydata Republikanów, ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa. Do zwycięstwa potrzebne jest 270 głosów. Kilka stanów wciąż liczy głosy, dlatego ostateczne, oficjalne wyniki mogą być znane nawet za kilka dni.

Rau podkreślał, że istnieje różnica preferencji dotyczących kształtu polityki zagranicznej między Bidenem a Trumpem.

– Nie ulega wątpliwości, że w przypadku wygranej Joe Bidena przynajmniej początkowo nowa administracja amerykańska podejdzie z większą rezerwą do tych spraw, które dla nas z naszej perspektywy, racji stanu są najistotniejsze - trochę inaczej zostaną rozłożone na pewno akcenty między relacjami z państwami chociażby Trójmorza czy z drugiej strony z tzw. starą UE, szczególnie z Niemcami czy Francją – ocenił szef MSZ.

– Najważniejsze jest to, że nasze relacje z USA mają charakter systemowy, co oznacza, że niezależnie, jaka administracja będzie przewodzić w Białym Domu, to jednak interesy strategiczne zarówno Polski, jak i naszych sąsiadów, tych państw, które określamy jako obszar Trójmorza, i interesy USA w tym obszarze zasadniczo się nie zmienią, dlatego że zaangażowanie amerykańskie i w Polsce i u naszych sąsiadów jest już stałym elementem – dodał minister spraw zagranicznych.

Rau nawiązywał do rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, zaangażowanie USA w budowę infrastruktury Trójmorza, zaangażowanie w infrastrukturę energetyczną, transportową oraz cyberprzestrzeni.

Według szefa polskiej dyplomacji niezależnie od wyników wyborów i od tego, kto aktualnie zasiada w Białym Domu, relacje polsko-amerykańskie mają „silny komponent trwałości”.

źródło:

Zobacz więcej